Čtvrtek, 28. března 2024

Stop elektrošrotu! Thajsko zakázalo dovoz vyřazené zahraniční elektroniky

Stop elektrošrotu! Thajsko zakázalo dovoz vyřazené zahraniční elektroniky

BANGKOK - Za půl roku už nebude možné importovat do Thajska více než 400 druhů elektroniky. Vláda tak reaguje na skutečnost, že země stává "světovou popelnicí" poté, co Čína loni zakázala dovážet odpad. Navíc do dvou let thajské hranice nepřekročí legálně žádné cizí plasty. Rozvinuté země musí převzít zodpovědnost za svou produkci odpadů, tvrdí ekologové.

Thajské Ministerstvo přírodních zdrojů a životního prostředí o rozhodnutí informovalo v návaznosti na hlasité projevy nespokojenosti, kterými věřejnost reagovala na nedávné údaje o zamožení země celosvětovým odpadem. Elektrošrot obsahující potenciálně škodlivé prvky - olovo nebo kadmium - se do Thajska dováží z celého světa, včetně z rozvinutých zemí, jakými jsou USA, EU, Japonsko, Hongkong nebo například Singapur.

,,Musíme upřednostňovat bezpečné životní prostředí a zdraví našich občanů před průmyslovým rozvojem," prohlásil ministr generál Surasak Kanchanarat pro The Nation.

Zákaz nebezpečných plastů byl jedním z požadavků zaslaných organizací EARTH (Ecological Alert and Recovery-Thailand) v prosbě thajskému premiérovi Prayutu Chan-ochovi. Dalšími dvěma body bylo odstranění výjimek pro recyklaci elektronického odpadu a zahájení vyšetřování podezřelého vydávání povolení.

,,Abychom dosáhli těchto cílů, musíme efektivněji řešit krizi dovozu a recyklace odpadů. Thajská vláda musí provést rychlé legislativní změny a ochránit tak své občany a hranice před záplavou nežádoucími odpady," komentovala situaci ředitelka EARTH Penchom Saetang.

Thajsko také připravuje zákaz veškerého dováženého plastového odpadu v horizontu následujících dvou let. ,,Musíme zajistit, aby recyklační průmysl využíval nejprve domácí plasty, než tyto materiály začneme dovážet z jiných zemí," dodal Surasak.

Cirkulární ekonomika

,,Role organizace EARTH byla při rozhodování vlády zásadní," říká Jitka Straková, koordinátorka projektu chemické bezpečnosti v Thajsku, z české nevládní organizace Arnika. ,,Elektronický odpad obsahuje směs toxických chemikálií, včetně těžkých kovů a bromovaných zpomalovačů hoření, u nichž se prokázalo, že jsou škodlivé pro lidské zdraví. Masivní dovoz potenciálně toxického odpadu v poslední době tak ohrožuje thajské životní prostředí a životy lidí," vysvětluje.

V Thajsku nejsou k dispozici ekologicky šetrné technologie pro zpracování chemických látek z elektronického odpadu.

Zlom nastal po rozhodnutí největšího zpracovatele odpadů na světě. V roce 2017 Čína odmítla nadále importovat 24 druhů odpadů a další přijdou časem1. Od té doby se zbytek jihovýchodní Asie potýká s hrozbou, že se stane novou skládkou světa. Thajský zákaz přišel pár týdnů poté, co omezení dovozu odpadu oznámil také Vietnam.

Většina elektronického odpadu je do Thajska dovážena nelegálně s falešnými celními štítky. Velké množství však do země přicestuje oficiálně v důsledku odpadové politiky rozvinutých zemí.

Podle odborníků teď před vládami rozvinutých zemí stojí nelehký úkol. ,,Otázkou je, jak se k otázce zpracování plastového odpadu postaví bohatší státy severní polokoule a zejména Evropská unie. Jestli posílí systém recyklace na vlastním území a zároveň zruší nesmyslné výjimky v recyklaci a výrobě plastů. V opačném případě se problém toxického plastu pouze přesune - pravděpodobně do Afriky, kde budou důsledky zpracování odpadu ještě horší," komentuje možný budoucí vývoj Karolína Brabcová, odbornice Arniky na recyklaci a toxické látky.


Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů