zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Státy V4 podpořily kroky na zmírnění dopadů rizik v zemědělství

23.10.2018
Zemědělství
Státy V4 podpořily kroky na zmírnění dopadů rizik v zemědělství

Státy Evropské unie by měly vytvořit komplexní systém opatření na zmírnění dopadů rizik v zemědělství a v potravinářském sektoru. Na konferenci v Bratislavě se na tom shodli zástupci čtyř středoevropských zemí z uskupení visegrádská čtyřka (V4). ČR na jednání zastupoval ministr zemědělství Miroslav Toman.

"Riziko v zemědělství je velké a větší než v jiných odvětvích. Přírodní jevy a změny klimatu mají stále větší dopad na zemědělskou produkci. Vysoká rizikovost ovlivňuje příjmy, investice a tím i konkurenceschopnost farmářů," řekla na tiskové konferenci slovenská ministryně zemědělství Gabriela Matečná, jejíž země nyní V4 předsedá.

Vliv změny klimatu na sektor zemědělství zdůraznil i Toman. "Zapomínat nesmíme ani na důsledky klimatických změn a nepříznivého počasí, jako je například dlouhotrvající sucho. Chystáme fond těžko pojistitelných rizik," řekl český ministr zemědělství.

Slovensko chce podle Matečné financovat fond těžce pojistitelných nebo nepojistitelných rizik v zemědělství prostřednictvím výnosů ze zvláštního odvodu, který by měly platit obchodní řetězce. Zástupci obchodníků dříve upozornili, že odvod ve výši 2,5 procenta z obratu je v navrhované podobě v rozporu s právem EU a v případě jeho schválení by vedl k propadu hospodaření některých sítí do ztráty.

Opatření proti klimatickým změnám podpořil také komisař EU pro zemědělství a rozvoj venkova Phil Hogan. "Příjmy zemědělců jsou nestálejší. Potřebujeme efektivnější nástroje řízení rizika. Musíme tyto nástroje posílit," řekl Hogan.

Zástupci Česka, Slovenska, Maďarska a Polska se na okraj konference shodli také na potřebě urychlit jednání

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí