zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Polabské hůry se stanou zvláště chráněným územím

27.10.2018
Chráněná území
Polabské hůry se stanou zvláště chráněným územím

Polabské hůry na Nymbursku se stanou zvláště chráněným územím, rozhodli středočeští radní. Cílem je ochrana chráněných a vzácných rostlin a živočichů, uvedla dnes v tiskové zprávě Helena Frintová z krajského úřadu.

Polabské hůry je společné označení pro trojici svědeckých vrchů: Přerovskou, Semickou a Břístevskou hůru, jejichž celková rozloha je přes 22 hektarů.

"Cílem je ochrana cenných rostlinných stanovišť s výskytem zvláště chráněných a vzácných druhů rostlin a živočichů. Jedná se o polopřirozené suché trávníky a křoviny na vápenitých podložích i extenzivně sečené louky. Z hlediska ochrany jsou významné zejména jižní svahy takzvaných svědeckých vrchů, kde je teplomilná vegetace," uvedl hejtmančin náměstek Miloš Petera (ČSSD).

Na Polabských hůrách se vyskytuje například vzácná hvězdnice zlatovlásek, kavyl Ivanův, česnek hranatý, hořeček nahořklý, z živočichů je to třeba zlatohlávek tmavý, kudlanka nábožná, skokan štíhlý nebo ještěrka obecná.

Největší z třech území je Přerovská hůra o rozloze téměř 11 hektarů. Semická hůra se rozkládá na téměř devíti hektarech a Břístevská hůra na zhruba třech hektarech. Ve vzdálenosti 50 metrů od hranic zvlášť chráněného území Polabské hůry bude vymezené ještě ochranné pásmo.

Na Polabských hůrách jsou významné zejména jižní svahy, na kterých jsou vyvinuta typická společenstva bílých strání s hojným výskytem druhů z červeného seznamu ohrožených zvířat a rostlin. Vláda zařadila Polabské hůry v roce 2009 do seznamu Evropsky významných lokalit Natura 2000.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí