zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Evropský parlament schválil stanovisko k revizi Směrnice o pitné vodě

08.11.2018
Voda
Pitná voda
Evropský parlament schválil stanovisko k revizi Směrnice o pitné vodě

Dne 23. 10. 2018 schválil Evropský parlament (300 hlasů pro, 98 proti a 274 EP nehlasovalo) na plenárním hlasování pozměňující stanovisko k návrhu Evropské komise týkající se revize Směrnice o pitné vodě. S odbornou podporou vodohospodářských společností, včetně SOVAK ČR, sdružených např. ve spolku EurEau se podařilo zpravodaji Michelovi Dantinovi prosadit některé dílčí změny, které upřesňují a zkvalitňují původní návrh. Dřívější analýza je k dispozici např. na www.vodarenstvi.cz či www.sovak.cz.


Mezi základní prvky úpravy původního návrhu Evropské komise je možno zahrnout zachování principu ochrany spotřebitele regulací požadavků na výrobky přicházející do styku s pitnou vodou (čl. 10) na národní úrovni s možností další progrese v dlouhodobém horizontu formou harmonizace na úrovni celé Evropské unie. Zároveň se podařilo vrátit požadavky na limitní koncentrace parametrů (příloha 1B) zpět k parametrickým a hodnotovým doporučením Světové zdravotnické organizace namísto snahy zavést monitoring a limity pro ukazatele, u nichž doposud nebyly prokázány zdravotní účinky. Také u přílohy II zůstala zachována frekvence vzorkování na stávající úrovni. Zůstala i možnost zachování výjimek (čl. 12a), které umožňují zohlednit časově náročnou přípravu realizace opatření na zdroji, při úpravě či v distribuci pitné vody. Zároveň návrh významně posiluje roli zákazníka - dle usnesení bude mít právo (čl. 14 a příloha IV, respektive čl. 4 pro národní plány proti únikům vody) na mnohem širší informovanost o cenách (vč. rozložení fixních a variabilních nákladů, plnění plánů financování a obnovy vodohospodářské infrastruktury), o některých parametrech (průměrná spotřeba, opatření ke snížení spotřeby) i o kvalitě vodohospodářské služby. Evropská komise zde otevírá prostor pro konkrétní úpravu požadavků na zveřejňování těchto požadavků.

Problematickým bodem přesto zůstává čl. 13, který hovoří o obecné povinnosti členských států zajistit vždy a všem občanům bezpodmínečně přístup k pitné vodě. Tento požadavek může být technicky i finančně velmi těžko realizovatelný v některých členských státech s dispergovanou populací a může neúměrně zatěžovat solidární ceny či státní a místní rozpočty. Podoba nové Směrnice o pitné vodě ještě není definitivní, budou probíhat další jednání mezi Evropskou komisí, Evropským parlamentem a DG ENVI (výborem pro životní prostředí). Směrnice o pitné vodě by měla být zveřejněna v červnu 2019.

Ing. Ondřej Beneš, Ph.D., MBA, LL.M.
SOVAK ČR
benes@sovak.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí