Pátek, 29. března 2024

Český ornitolog na titulní straně časopisu Science: Změna klimatu zásadně zvyšuje počet predátorů hnízd bahňáků

Český ornitolog na titulní straně časopisu Science: Změna klimatu zásadně zvyšuje počet predátorů hnízd bahňáků

Česká ornitologie zaznamenala světový úspěch. Ornitologovi Vojtěchu Kubelkovi se podařilo publikovat v jednom z nejprestižnějších vědeckých časopisů světaScience. Článek zabývající se vlivem změny klimatu na míru predace hnízd bahňáků vychází dnes, 9. listopadu 2018.

Na článek šestičlenného mezinárodního týmu odkazuje také titulní strana s fotografií bahňáka lyskonoha ploskozobého. ,,Tři a půl roku intenzivní práce bylo završeno ohromnou radostí," říká Kubelka, který se studiu bahňáků, jedinečné ptačí skupiny podnikající extrémně daleké migrace a obývající rozličná prostředí, podrobně věnuje od roku 2007.

Vědecký článek Global pattern of nest predation is disrupted by climate change in shorebirdsse zabývá mírou predace hnízd bahňáků, tedy sežráním vajec například liškami nebo krkavcovitými ptáky. Kubelka v něm představil další z důkazů vlivu klimatické změny na přírodu. ,,Přišli jsme na to, že v posledních desetiletích došlo k zásadnímu nárůstu míry predace hnízd, a to zejména v oblastech s výraznějším oteplováním a vyšší mírou klimatické nestability, v Arktidě je tento nárůst až trojnásobný," shrnuje ornitolog svůj příspěvek do diskuse, jak klimatické změny ovlivňují přírodu.

Článek je součást Kubelkovy obhájené disertační práce na Katedře ekologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Intenzivně na něm pracoval od roku 2015. ,,Shromáždili jsme unikátní dataset 38 191 hnízd z celého světa. Data jsme čerpali z dříve publikovaných prací i našeho sběru v terénu," komentuje osmadvacetiletý ornitolog.

Skupina bahňáků je pro tento typ výzkumu ideální. ,,Jejich hnízda,, zpravidla na zemi spoře vystlaná kotlinka se čtyřmi nebo třemi vajíčky, mají tu výhodu, že napříč světem vypadají podobně pro potenciální predátory a navíc míra jejich predace je hojně studována, takže materiálu je dostatek," dodává Kubelka.

Ke studiu bahňáků Kubelku inspirovala akce České společnosti ornitologické (ČSO). ,,V roce 2007 jsem se účastnil ornitologického kurzu Členové členům v Jizerských horách. O jedinečnosti bahňáků tam hovořil dnes již bohužel zesnulý významný český bahňákář Pavel Žďárek. Jeho přednáška mě nadchla natolik, že jsem do několika týdnů inicioval vznik Skupiny pro výzkum a ochranu bahňáků (SVOB) v České republice, pracovní skupiny ČSO," popisuje Kubelka, který je koordinátorem skupiny.

Kubelka je od roku 2004 členem ČSO a od roku 2014 i členem jejího výboru. Ředitel ČSO Zdeněk Vermouzek si Kubelkova úspěchu velmi cení. ,,Ten, kdo publikuje v časopise Science, patří mezi vědeckou špičku. Česká ornitologie má ve světě dlouhodobě dobré jméno a tohle je věc, která to potvrzuje," komentuje Kubelkův úspěch Vermouzek.

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů