zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Hradecký kraj chce dát Novému Bydžovu 10 mil. Kč na ekologii

22.11.2018
Sanace, staré zátěže
Hradecký kraj chce dát Novému Bydžovu 10 mil. Kč na ekologii

Královéhradecký kraj chce dát téměř deset milionů korun městu Nový Bydžov na likvidaci staré ekologické zátěže v areálu bývalého podniku Kovoplast a jeho okolí. ČTK to dnes sdělil Jiří Klemt z kanceláře hejtmana. Rozhodnutí rady kraje musí ještě schválit zastupitelé.

Projekt na likvidaci staré ekologické zátěže podzemních vod v Novém Bydžově je dlouholetým úsilím města, kraje a dalších stran v čele s libereckou univerzitou. "Předběžná výše nákladů na celý projekt je zhruba 100 milionů korun. Královéhradecký kraj se bude podílet deseti miliony korun, město Nový Bydžov dá pět milionů korun a zbytek pokryje dotace z Operačního programu životního prostředí," uvedl Klemt.

V roce 2007 bylo zjištěno rozsáhlé znečištění podzemní vody v domovních studních karcinogenními chemikáliemi, v roce 2008 město uvělalo hydrogeologický průzkum, který přítomnost škodlivých látek potvrdil.

"Snažíme se o zmírnění následků masivního znečištění chlorovanými etylény po zaniklém podniku Kovoplast v blízkosti centra Nového Bydžova. Práce na odstranění této zátěže probíhají již od roku 2007," uvedl radní kraje pro zemědělství a životní prostředí Karel Klíma (KDU-ČSL).

Pod pozemkem bývalého podniku Kovoplast a přilehlém okolí se podle odhadů nachází 2,5 tuny chlorovaných etylénů a osm tun ropných látek.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí