zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Sdílení aut, kol i koloběžek je čím dál oblíbenější

02.12.2018
Ekostyl
Doprava
Sdílení aut, kol i koloběžek je čím dál oblíbenější

Do roku 2025 nebude podle odhadů téměř polovina lidí mladších 35 let považovat za nutné vlastnit automobil. Ekonomické, ale i ekologické výhody nahrávají tzv. carsharingu, tedy sdílení aut, ať už prostřednictvím společností, které takové půjčovny provozují, nebo přímo od majitelů, kteří svůj vůz plně nevyužijí. V Praze tento týden navíc přibyla nová carsharingová služba určená pro studenty. Na oblibě narůstá ale také sdílení jízdních kol nebo koloběžek, které usnadňují přepravu po městě. Mnohdy ovšem k nelibosti chodců.

Auta si dnes lidé mohou půjčit nejen ve třech největších městech v Česku, tedy v Praze, Brně a Ostravě, ale také třeba v Plzni, Hradci Králové nebo ve Zlíně. Méně už jsou k sehnání elektromobily, které nabízejí pražské a brněnské firmy.

Nicméně nejrozšířenější je carsharing v Praze, kde lze prostřednictvím ,,půjčoven" tímto způsobem využít zhruba 1200 aut. Stále více se rozšiřuje také tzv. P2P (peer-to-peer) carsharing, v němž lidé nabízí své vlastní nevyužité vozy. V zájmu o takovou možnost opět vede Praha, využívána je čím dál více ale třeba i na jihu Moravy.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí