zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Desítky tisíc lidí pochodovaly v Bruselu proti oteplování

04.12.2018
Klimatické změny
Desítky tisíc lidí pochodovaly v Bruselu proti oteplování

Desítky tisíc lidí se dnes zúčastnily protestního pochodu v Bruselu s požadavkem, aby belgická vláda respektovala své závazky v boji se změnami klimatu. Demonstrace se konala ve stejný den, kdy začala v Polsku světová konference o změnách klimatu COP24, napsala agentura Reuters.

Podle policie se dnešní manifestace zúčastnilo 65.000 lidí, mnoho z nich na kole. Demonstranti požadovali "ambiciózní" politiku v oblasti klimatu, která by omezila globální oteplování na 1,5 stupně Celsia, v souladu s cíli pařížské klimatické dohody z roku 2015. Organizátoři pochodu také vyzývali k většímu využití energie z obnovitelných zdrojů či rozšíření sítě cyklistických stezek.

Demonstrace v centru hlavního města Belgie se uskutečnila dva dny poté, co několik stovek lidí inspirovaných francouzským hnutím žluté vesty protestovalo blízko belgického parlamentu proti vysokým cenám pohonných hmot.

Již v sobotu protestovaly tisíce lidí v německých městech Berlín a Kolín s požadavkem, aby Německo upustilo od uhlí. Premiér nejlidnatější německé spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko Armin Laschet však dnes uvedl, že stanovení pevného termínu pro ukončení provozu uhelných elektráren by nyní bylo ukvapené.

Němečtí představitelé doufali, že představí plán odchodu země od uhlí na jednání v Katovicích. Odborná komise však nakonec odložila vydání doporučení na příští rok, uvedla agentura AP.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí