zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Asociace: Zájem o solární zdroje se letos zdvojnásobil

17.12.2018
Solární energie
Asociace: Zájem o solární zdroje se letos zdvojnásobil

Zájem Čechů o podporu instalací solárních zdrojů v rámci dotačního programu Nová zelená úsporám (NZÚ) se meziročně zdvojnásobil. Na dnešním setkání s novináři to uvedli zástupci Solární asociace. Vyplývá to podle nich z dat o počtu proplacených žádostí za 11 měsíců letošního roku, které asociace získala ze Státního fondu pro životní prostředí (SFŽP). Dosud bylo letos proplaceno více než 1500 žádostí na solární zdroje a nový instalovaný výkon překročil šest megawattů (MW), což je dvakrát více než minulý rok, uvedla asociace.

Mluvčí SFŽP ČR Lucie Früblingová ČTK řekla, že celkem bylo loni v rámci NZÚ proplaceno 7114 žádostí v celkovém objemu dotací 1,58 miliardy korun, včetně žádostí například na zateplení domů. "V letošním roce bylo dosud proplaceno 6790 žádostí v celkovém objemu dotací 1,45 miliardy korun. Toto číslo do konce roku ještě poroste, jelikož prakticky každý den přibývají nově proplacené žádosti," dodala. Kromě dotací na solární instalace lze peníze z programu využít například na zateplení domu nebo na stavbu nového rodinného domu s nízkou energetickou náročností.

Solární asociace dále uvedla, že podle dat od distribučních společností bylo za tři čtvrtletí letošního roku do sítě připojeno téměř sedm MW nových fotovoltaických elektráren. Vedle obytných budov podpořených programem Nová zelená úsporám jde o projekty na střechách firem, které mohly získat podporu v rámci programu OP PIK ministerstva průmyslu, podotkla. "Očekáváme, že příští rok bude zájem o solární řešení dál posilovat," dodala výkonná ředitelka asociace Veronika Hamáčková.

Celkový instalovaný výkon solárních elektráren v ČR od roku 2012 prakticky stagnuje, nebo roste jen velmi mírně. V celém Česku bylo podle dat Energetického regulačního úřadu na konci září instalováno asi 2050 MW zdrojů, které energii ze Slunce vyrábějí. Během takzvaného solárního boomu na přelomu desetiletí se instalovaný objem solárních elektráren v ČR zvýšil za rok víc než čtyřnásobně, a to z 465 MW ke konci roku 2009 na 1959 MW v roce 2010.

V rámci programu Nová zelená úsporám mohou domácnosti získat podporu na pořízení střešní solární elektrárny i baterie. Podpora se liší dle velikosti instalace a druhu využití energie. Na fotovoltaické systémy pro ohřev vody lze získat podporu od 35.000 korun. Fotovoltaické systémy s akumulací elektrické energie mohou čerpat podpora až 150.000 korun.

Solární asociace dnes také představila studii, která mapuje potenciál výroby elektřiny ze Slunce v ČR. Z kalkulací, které vypracovala konzultační společnosti EGÚ Brno, vyplývá, že technický potenciál dosahuje 39 gigawattů (GW). Jsou do něj zahrnuty možnosti instalací solárních panelů na střechách a fasádách i stavba projektů fotovoltaických elektráren na brownfieldech. "V rámci ekonomického, tedy realizovatelného potenciálu pak lze podle propočtů studie počítat s růstem instalovaného výkonu solárních elektráren na 3,5 gigawattu v roce 2030 a 5,5 gigawattu v roce 2040," dodala asociace.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí