zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Jako statistiku roku vybrali Britové údaj o plastovém odpadu

21.12.2018
Odpady
Recyklace
Jako statistiku roku vybrali Britové údaj o plastovém odpadu

Údaj 90,5 procenta britská organizace Royal Statistical Society (RSS) vybrala jako mezinárodní statistiku roku 2018. Číslo z environmentální studie OSN založené na práci trojice amerických akademiků odkazuje na podíl plastového odpadu lidstva, který nikdy nebyl recyklován. Podle šéfa RSS sira Davida Spiegelhaltera statistikailustruje rozsah výzvy, kterou plastový odpad představuje.

Vědci Roland Geyer, Jenna R. Jambecková a Kara Lavender Lawová odhadli, že lidstvo do roku 2015 vyprodukovalo zhruba 6300 milionů tun plastového odpadu. Podle jejich studie bylo téměř 12 procent všech těchto plastů spáleno a necelých 79 procent skončilo na skládkách nebo v přírodním prostředí.

"Je velmi znepokojivé, že takto velká část plastového odpadu nikdy nebyla recyklována," řekl Spiegelhalter, který předsedal porotě rozhodující o volbě statistiky roku. "Tato statistika pomáhá ukázat rozsah výzvy, které všichni čelíme. Po právu byla jmenována mezinárodní statistikou roku RSS za 2018," dodal.

Statistiku roku vyhlašovala RSS teprve podruhé, a to na základě návrhů veřejnosti, kterých prý dorazilo více než 200. Loni zvítězil údaj 0,1 procenta, který představuje hustě zastavěnou část plochy britského území.

Plastový odpad se letos často dostával do zpravodajství a s ním spojený výraz single-use (na jedno použití) byl lexikografy anglického slovníku Collins jmenován slovem roku 2018. Vědec Geyer podle agentury AP uvedl, že vyzdvihnutí údaje z jeho výzkumu je pro něj poctou. Doufá, že tato skutečnost pomůže přitáhnout pozornost k problému plastového znečištění, které "dopadá téměř na všechny komunity a ekosystémy světa".

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí