Úterý, 16. dubna 2024

Sedmá generace 6/2018: Když docházejí síly

 Jak o sebe pečovat ve zlomeném světě? Čím inspiruje nejstarší ekovesnička? Co se dá vypůjčit v knihovně věcí?

Sedmá generace 6/2018: Když docházejí síly

Jak navracet staré odrůdy? Pochází zlo z Istanbulu? Vrátí se Rohingové do Myanmaru? Co zbude z vize Brno 2050? Jak odpadáme? Zneužijeme umělou inteligenci? Na co nezapomínat při řešení krize klimatu? Proč nebudeme svádět války o vodu? Odpovědi nejen na tyto otázky najdete v novém čísle časopisu Sedmá generace.

V tématu posledního letošního čísla rozebírá Renata Svobodová fenomén ekovyhoření a Radoslava Krylová s Barborou Bakošová přibližují způsoby, jak mu čelit. O různých důvodech vyhoření hovoříme s environmentalistou Ivanem Ryndou, který trvale plápolá jasným udržitelným plamenem. Na závěr pokládá Štěpán Jindra otázku, zdali už česká společnost stihla ve vztahu k ekotématům vyhořet.

Martin Vyhnal nás následně provede nejstarší ekovesničkou na světě, islandským Sólheimarem. Letošní ročník známé protestní akce za ukončení těžby uhlí Ende Gelände zachycuje reportáž Kristiny Klosové. V Kurzu mediální sebeobrany si Jan Miessler všímá nediskutování na diskusních fórech, v Šetrnější spotřebě se Jája Pivcová vydává do pražské knihovny věcí. V prvním dílu nového seriálu Odrůdy představíme spolek Arche Noah, který v Rakousku systematicky zachraňuje staré odrůdy ovoce a zeleniny. Naopak v posledním dílu seriálu Na samotě se Veronicka Kicková zamýšlí, kudy dál v tomto čím dál obtížnějším životě.

Sekce Drobnohled opět nabízí pestrou paletu témat: Magdalena Rojo sonduje situaci vyhnaných Rohingů, Magdaléna Hronová navštívila konferenci o permakulturním designu, Karolína Janků s kolegyněmi přinášejí novinky ze světa odpadů, Martina Valentíková sleduje osudy strategické vize Brna do roku 2050 a Andrea Křivánková představuje dilemata ve vývoji umělé inteligence či ve výstavbě bystrckého sídliště Kamechy.

Větší díl Kulturní zahrady zabírá ukázka z knihy Charlese Eisensteina Klima: nový příběh, v níž autor nahlíží krizi lesů a klimatu integrální perspektivou. Adéla Fischerová recenzuje knihu Krajina v pozoru, propojující umění s problémy industrializované krajiny, Martina Valentíková chválí publikaci Od přírody podřadné, upozorňující na kulturně podmíněné vytváření rozdílů mezi muži a ženami. Ľuboš Slovák pak reflektuje lyrický dokument o vodním živlu Aquarela. Vedle tradičního Libraria Renaty Svobodové přibližuje Iveta Kapičáková ve Femi-Librariu půltucet knih věnovaných feminismu či ženám.

Nechybí ani pravidelné sloupky: v Terrapii Zuzana Vlasatá vyzývá, abychom ukončili dobu poslušnou, v La Lupě obhajuje Martina Valentíková Istanbulskou úmluvu a nejlepší redakční bioastrolog Bedřich Vypera hovoří s ministrem dopravy Danielem Koloťukem. Letošní ročník uzavíráme rozhovorem Veroniky Gregušové s autorem bestselleru Budiž voda Sethem Siegelem.

Vydání jako obvykle doplňujeme rubrikami Vaše ohlasy, Ekologický kompost a Občanský kalendář.

Seznam všech článků čísla naleznete ZDE. Tištěná verze Sedmé generace je k dostání na jednom z prodejních míst, e-verze pak na Publero.com, Floowie.com nebo Rajknih.cz. Informace o předplatném 7.G najdete tady.

Trvalý a jasný plamen přeje

redakce 7.G

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů