zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Loňský rok byl čtvrtý nejteplejší v historii měření

09.01.2019
Klimatické změny
Loňský rok byl čtvrtý nejteplejší v historii měření

Loňský rok byl čtvrtým nejteplejším rokem v historii měření. Teplotně ho překonaly pouze tři předchozí roky, přičemž absolutním rekordmanem je rok 2016. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na evropský program pro sledování životního prostředí Copernicus.

Průměrná teplota vzduchu v roce 2018 dosáhla 14,7 stupně Celsia, což je o 0,2 stupně méně než v rekordním roce 2016. Tehdy podle vědců k oteplení výrazněji přispěl kromě emisí skleníkových plynů způsobených lidskou činností také klimatický jev El Niňo.

"Rok 2018 byl opět velmi teplý, čtvrtý nejteplejší v dějinách záznamů," uvedl v prohlášení Jean-Noël Thépaut, vedoucí služby Copernicus, na jejímž provozu se podílejí Evropská unie a Evropská kosmická agentura (ESA).

"Dramatické klimatické události jako horká, suchá léta v rozsáhlých částech Evropy či zvyšující se teplota v arktických oblastech jsou pro nás pro všechny znepokojujícími znameními," dodal.

Zpráva programu Copernicus potvrzuje předpoklady Světové meteorologické organizace (WMO), která je agenturou OSN. Ta již v listopadu uvedla, že i přes chladný začátek roku bude rok 2018 čtvrtým nejteplejším v dějinách měření.

Minulý měsíc téměř 200 zemí světa na konferenci v Polsku schválilo pravidla, která mají umožnit realizaci cílů pařížské klimatické dohody z roku 2015. Pařížskou dohodou se světoví vůdci zavázali udržet zvyšování teploty "výrazně pod dvěma stupni Celsia a co nejvíce se přiblížit hodnotě 1,5 stupně" v porovnání s teplotou v předindustriálním období.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí