zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vídeň zavádí vratné kelímky na kávu

16.01.2019
Obec, město
Odpady
Recyklace
Vídeň zavádí vratné kelímky na kávu

Káva s sebou ve Vídni? Od ledna ji můžete dostat i ve vratném kelímku, magistrát totiž podpořil vznik systému pro znovupoužitelné kelímky. Nádoby se zálohou jedno euro vydrží přes 500 použití a lze je vracet ve všech partnerských místech i automatech. Podobný projekt se nyní šíří i v Česku.

Kávu s sebou v kelímku pije stále více lidí, životnost jednoho kelímku ale často nepřekročí ani 15 minut. Poté se z něj stane směsný odpad. Jednorázové produkty patří k největším zdrojům znečištění a město Vídeň proto od poloviny ledna ve spolupráci s firmou CUP SOLUTIONS zavádí systém znovupoužitelných kelímků. Už jen v rámci pilotního projektu v 1. městském obvodu si Vídeň slibuje úsporu až milionu vyhozených kelímků za první rok.

Koncept je prostý. Při nákupu kávy v některém z partnerských obchodů obdrží zákazník nápoj v kelímku myCoffeeCup. Prázdný kelímek lze vrátit v jakémkoliv partnerském místě nebo prostřednictvím automatu na zpětný odběr. Automaty se nachází ve vybraných stanicích MHD i na frekventovaných veřejných místech v centru a vydávají kupony v hodnotě jednoho eura, které lze použít na další kelímek nebo zboží v partnerských obchodech a kavárnách. Transakce lze provádět i pomocí mobilní aplikace.

V kavárně stejně jako na festivalu

Podle vedoucího společnosti CUP SOLUTIONS Christiana Chytila je rozšíření vratných kelímků do města logickým krokem. Firma podle něj chce přinést zkušenosti z velkých akcí i do obchodů či kaváren v centru města, kde se doposud využívají jednorázové kelímky. ,,S naším kelímkem nevzniká přebytečný odpad a zároveň není nutné nosit u sebe neustále vlastní kelímek," vysvětluje Chytil.

,,Systém musí být jednoduchý a praktický, jak pro konzumenty, tak pro prodejce," doplňuje Chytil. Pilotní fáze se zúčastní řada pekáren a kaváren v centru Vídně a nyní se dojednávají poslední detaily.

84 milionů jednorázových kelímků

Město odhaduje, že ve Vídni kvůli kávě s sebou skončí v odpadu kolem 84 milionů kelímků ročně. Podaří-li se všechny nahradit ekologicky přívětivějšími kelímky, které lze využít i více než pětsetkrát, odpovídalo by to 1 344 zachráněným smrkům a navíc i roční energetické spotřebě 2 500 domácností. Například elektrobus s třiceti pasažéry by tak mohl 150krát objet svět, tvrdí organizátoři systému.

Na zálohované kelímky mezitím můžete narazit i Česku, a to v rámci projektu Otoč kelímek, který vznikl v létě 2018 v Olomouci a nyní se úspěšně šíří do dalších měst.

Více o vídeňském projektu na www.mycoffeecup.at/

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí