zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

ČESKO: Pestrá krajina může zmírnit dopady klimatické změny

19.01.2019
Příroda
Klimatické změny
ČESKO: Pestrá krajina může zmírnit dopady klimatické změny

Adaptační opatření v Česku reagují na nejzávažnější dopady klimatické změny. ,,Je to zejména problematika vody, buďto bude vody nedostatek, to jsou sucha, nebo bude vody nadbytek, to jsou přívalové deště a povodně. Dále se to týká extrémních projevů, jako je vítr, jako je námraza. A rovněž se to týká požárů," shrnuje Josef Novák z neziskové organizace CI2.

,,Musíme učinit mnoho opatření, abychom zpomalili odtok z naší republiky, která se nachází uprostřed Evropy a jediným zdrojem vody jsou srážky. Ať už sněhové, nebo dešťové. Žádná voda od sousedů k nám nepřitéká. A ta opatření se musí navzájem doplňovat," zdůrazňuje hydrolog Bohumír Jánský z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Obrovský potenciál z hlediska zadržování dešťové vody vidí zejména v zemědělské půdě. ,,Podle celé řady projektů se ukazuje, že se do ní vejde mnohem více vody než do všech českých přehradních nádrží. Třeba v českém povodí Labe to vypadá na minimálně trojnásobný objem vody, které by mohla zemědělská půda zadržet, bude-li dobře obhospodařována," dodává Jánský.

Zdroj: NSZM

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí