zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Trh s energiemi se chce zbavit ,,šmejdů"

23.01.2019
Energie
Trh s energiemi se chce zbavit ,,šmejdů

Nutnost posílit ochranu spotřebitelů energií z řad domácností před nekalými obchodními praktikami byla předmětem jednání, které uspořádal SOCR ČR ve spolupráci s MPO. S cílem podpořit diskuzi o nezbytných změnách se dnes setkali zástupci prodejců energií a státní správy. Shoda panovala zejména na potřebě doplnění současné legislativy o postihy za agresivní a neetické chování. Návrhy směřovaly k zavedení regulace zprostředkovatelů, omezení udělování plných mocí anebo smluvních pokut. Minulostí by se měla stát existence matoucích ujednání spojených například s prodlužováním smluv.

,,Finalizujeme novelu energetického zákona, kterou chceme praktiky šmejdů dál tlumit. Její projednání v Poslanecké sněmovně očekáváme ještě v prvním čtvrtletí letošního roku. Mimo jiné navrhujeme, aby smlouvy na energie nebyly delší než 36 měsíců. Upravit by se měly i podmínky prodeje po telefonu. Platily by až poté, co by je zákazník fyzicky podepsal," uvedla ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková.

Nájemné a související služby tvoří téměř čtvrtinu ze všech výdajů českých domácností. S ohledem na očekávaný růst cen elektřiny i zemního plynu představuje možnost změnit dodavatele energie zdánlivě jednoduchý způsob, jak ušetřit řádově až tisíce korun ročně. I proto v loňském roce trh zaznamenal nejen rekordní počet změn dodavatelů, ale i nárůst nekalých praktik. Na tzv. energošmejdy upozorňuje také Energetický regulační úřad a jejich jednání prošetřuje Česká obchodní inspekce.

Do diskuze o potřebných změnách nově vstoupil také SOCR ČR, který se tématům spojených s ochranou spotřebitelů a jednání se spotřebitelskými organizacemi dlouhodobě věnuje. ,,Současná situace je neudržitelná. Vítám proto, že dnešní jednání ukázalo shodu hned na několika konkrétních návrzích, které přispějí k větší ochraně domácností před nekalými praktikami. Mezi takové patří bezpochyby zavedení nové regulace zprostředkovatelů, kteří by nově měli dodržovat stejné povinnosti jako obchodníci, kteří jsou držiteli licence. Smlouvy uzavřené v zastoupení by navíc podle nás měly mít stejnou míru právní ochrany jako smlouvy uzavřené distančním způsobem. Každý by měl mít možnost od nich odstoupit ve 14denní lhůtě," řekl Tomáš Prouza, prezident SOCR ČR.

Ke zlepšení aktuálního stavu by dále měla přispět změna v návaznosti na neomezené plné moci, kterými někteří zprostředkovatelé disponují. Podle připomínek, jež by měla nová legislativa zohlednit, by zmocnění nesmělo být starší šesti měsíců a mohlo by být platné pouze pro jednorázové právní jednání. Skončit by měla i praxe, kdy je spotřebitel pokutován nikoli za ukončení smlouvy s obchodníkem, ale za ukončení souvisejících smluv (viz kauza žárovky). V případě smluv na dobu určitou s ,,automatickou prolongací" by pak spotřebitelé byli oprávněni smlouvu vypovědět kdykoli do dvacátého dne před uplynutím sjednané doby trvání smlouvy.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí