zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Žáci z Vysočiny vytřídili loni přes pět tun použitých baterií

30.01.2019
Recyklace
Zpětný odběr
Žáci z Vysočiny vytřídili loni přes pět tun použitých baterií

Žáci škol z Vysočiny odevzdali loni v rámci Reckyklohraní 5204 kilogramů použitých baterií. Do tříměsíční kampaně se zapojilo 71 škol. Nejvíc baterií v přepočtu na žáka vytřídili v Základní a mateřské škole v Šebkovicích na Třebíčsku, a to 7,7 kilogramu, uvedla v dnešní tiskové zprávě Jana Čechová ze společnosti Ecobat. Podle jejích statistik se v prvním pololetí loňského roku na Vysočině vytřídilo přes 60 tun baterií.

V ČR se do sběrové kampaně od poloviny srpna do poloviny listopadu 2018 zapojilo 1042 škol. K recyklaci předaly téměř 60 tun baterií. Za sběr baterií dostávají body. Za ně si pak mohou vybrat odměny, nejčastěji knihy, školní či sportovní potřeby a hračky. Ve školách přibývají nádoby na třídění baterií s názvem Baterkožrouti.

Projekt Recyklohraní vznikl v roce 2008. Žáky od mateřských po střední školy vzdělává v problematice péče o životní prostředí a recyklace. Do ledna letošního roku se do programu zaregistrovalo 3694 škol.

Podle Ecobatu, který zajišťuje zpětný odběr baterií, patří ČR v třídění baterií mezi nejlepší země v Evropě. Evropská norma státům ukládá, aby od lidí vybraly zpět k recyklaci nejméně 45 procent všech baterií, které se ten rok dostanou do oběhu. Podle Ecobatu třídí baterie 75 procent Čechů.

Na Vysočině odevzdali lidé v prvním pololetí loňského roku 60.783 kilogramů použitých baterií. Podle statistik společnosti Ecobat vytřídil každý obyvatel Vysočiny 119 gramů baterií. V meziročním srovnání je to asi patnáctiprocentní nárůst.

Ecobat zajišťuje zpětný odběr baterií od roku 2002, provozuje přes 20.000 sběrných míst. V roce 2017 firma zpětně odebrala 1681 tun baterií, což je 46 procent baterií dodaných na trh.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí