zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Inspektoři ČIŽP uložili pokutu 100 tisíc korun městu Ostrava za špatně provedený ořez stromů

12.03.2019
Obec, město
Příroda
Šlendryján
Inspektoři ČIŽP uložili pokutu 100 tisíc korun městu Ostrava za špatně provedený ořez stromů

Inspektoři z České inspekce životního prostředí (ČIŽP) z oddělení ochrany přírody v Ostravě uložili pokutu 100 tisíc korun Statutárnímu městu Ostrava za poškozující ořez 19 javorů rostoucích v aleji na sídlišti v Ostravě-Porubě. Město se tak dopustilo porušení zákona o ochraně přírody a krajiny. Sankce je pravomocná.

Při kontrole inspektoři zjistili, že ořezem javorů na ulicích U Sportoviště a Spartakovců, který provedli zaměstnanci Městského obvodu Poruba v lednu a únoru 2017, bylo odstraněno asi 90 procent objemu korun těchto stromů. ,,Z původních korun zůstala jen torza. Došlo k hluboké redukci primární koruny až na kosterní větve bez ponechání větví nižšího řádu. Výrazně se snížila schopnost stromů zachycovat prachové částice, tlumit hluk, teplotní extrémy a odrážet sluneční paprsky. Nešetrným zásahem se zkrátila délka jejich života. V důsledku velkého množství ran vzniklých při ořezu došlo k umožnění průniku infekcí do stromů," řekl Karel Kozubek, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Ostravě. Poškození stromů potvrdil i znalecký posudek, který nechala ČIŽP zpracovat Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR.

Vzhledem k tomu, že součástí činnosti města je také péče a údržba městské zeleně, je nutné, aby jeho pracovníci znali správnou technologii provádění ořezu. ,,Tento zásah by u veřejnosti mohl mylně vyvolat dojem, že takovéto ořezy jsou provedeny správně," doplnil Kozubek.

Město se proti sankci uložené inspektory ČIŽP odvolalo. Ministerstvo životního prostředí odvolání zamítlo a pokutu potvrdilo.

vyzaduji

vyzaduji

Zdroj: ČIŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí