zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Brno chce nechat zrevitalizovat Holásecká jezera

12.03.2019
Voda
Příroda
Ekologická dovolená, cestování
Brno chce nechat zrevitalizovat Holásecká jezera

Brno chce nechat zrevitalizovat Holásecká jezera, která jsou zanesená bahnem a sedimenty. Desítka jezer na Černovickém potoku je přírodní památkou, devět z nich čeká odbahnění. Náklady na investiční akci se odhadují na desítky milionů korun, řekl dnes na tiskové konferenci náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL).

Jezera se nacházejí na ploše přes 12 hektarů na jih od dálnice D1 a na východ od dálnice D2. Celková rozloha i s ochranným pásmem je kolem 35 hektarů. Je to soustava deseti jezer, a to Kašpárkovo, Typfl, Kmuníčkovo, Roučkovo, Ledárenské, Plavecké, Strakovo, Opleta, Lávka a Kocábka.

Záměr na jejich odbahnění město pojalo už před několika lety, realizovat se jej však dosud nepodařilo. "Na stole jsme měli několik variant realizace. Rozhodli jsme se ale vyhnout polovičatému řešení a odtěžit sedimenty z devíti jezer, protože zde ohrožují unikátní rostliny a živočichy. O tuto variantu řešení usilovala i městská část Tuřany," uvedl Hladík. Doplnil, že město nyní nechá zpracovat nové biologické hodnocení a rozdělení projektu do etap.

V plánu je odbahnit každý rok jedno jezero vyjma Kašpárkova, a to pomocí technologie plovoucích bagrů. Kašpárkovo jezero má zůstat průtočným korytem. "Důležité je, že odtěžovaný materiál není kontaminovaný, proto se nám nabízí několik variant jeho využití. Můžeme ho použít například k rekultivaci prostředí v černovických pískovnách a podobně," uvedl Hladík.

V odbahněných jezerech má vzniknout lepší prostředí pro rostlinstvo a živočichy. Město počítá i s jasným vymezením míst pro sportovní rybolov, chce také obnovit možnost koupání v jezeře Opleta.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí