zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Lesy ČR loni zlikvidovaly 632 černých skládek z 25 hektarů

17.04.2019
Odpady
Les
Šlendryján
Lesy ČR loni zlikvidovaly 632 černých skládek z 25 hektarů

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) loni zlikvidoval 632 černých skládek z 25 hektarů. Na odstranění těchto odpadů podnik dal 1,5 milionu korun. Nejvíce černých skládek bylo ve středních Čechách, a to 120. Nepovolených skládek v posledních letech nijak výrazně neubývá. Od roku 2011 dal podnik zlikvidovat 5720 skládek z více než 165 hektarů. Zaplatil za to přes 16 milionů korun. ČTK to dnes řekla mluvčí LČR Eva Jouklová.

Nelegálně uložené odpady nacházejí lesníci nejčastěji v lesích u měst a obcí a v létě také na odpočívadlech u hlavních silničních tahů. Nejčastěji jde o pneumatiky, suť, plasty z autovraků, starý nábytek, láhve.

Vytvoření černé skládky je přestupkem proti lesnímu zákonu i zákonu o odpadech. "Fyzické osobě hrozí až padesátitisícová sankce a právnické osobě až milionová pokuta," uvedl správní ředitel LČR Pavel Krpata. Odhalený pachatel hradí i likvidaci skládky. Lesníci přiznávají, že najít původce skládky není snadné.

Každou nepovolenou skládku lesníci zdokumentují a podklady k ní předají policii. Odpad pak zlikvidují buď specializované firmy, nebo lesníci. Ti se nad vznikem černých skládek pozastavují i proto, že dnes jsou ve většině měst i obcí sběrné dvory, kam je možné nepotřebné věci odvézt.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí