zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Evropští odborníci na ochranu alejí se sjedou do Liberce

18.04.2019
Příroda
Evropští odborníci na ochranu alejí se sjedou do Liberce

Pátý ročník mezinárodní konference Aleje 2019[i] bude koncem dubna hostit zástupce ministerstva životního prostředí, silničáře a úředníky za účasti odborníků z celé Evropy. Diskutovat budou o systematické ochraně a obnově alejí v krajině. Konferenci pořádá spolek Arnika ve spolupráci s Krajským úřadem Libereckého kraje a polskou organizací Fundacja Ekorozwoju.

Kompletní program najdete na webu: https://aleje.org/vzdelavaci-akce/vzdelavaci-akce-aleje/148-konference-aleje-2019-systematicka-ochrana-a-obnova

Cyklus přednášek odstartuje 25. dubna na Krajském úřadu Libereckého kraje. Přednášet budou zástupci ministerstva životního prostředí, krajského úřadu, správy a údržby silnic a odborníci na ochranu stromů. O své zkušenosti s obnovou, ochranou a údržbou alejí se podělí i zahraniční hosté z Francie, Německa, Polska, Ruska a Švédska.

Druhý den setkání bude věnován výpravě do alejí Libereckého kraje. O dobrých i špatných přístupech k ochraně alejí a stromořadí budou účastníci diskutovat přímo v terénu - v Kočárové aleji v Raspenavě, u Albrechtic u Frýdlantu, v Kalvárii u Cvikova nebo ve Valdštejnově aleji v Zahrádkách.

,,Podle statistik za poslední roky převažuje kácení alejí podél cest nad výsadbou nových[ii]. Z české krajiny tak mizí levná a účinná ochrana před extrémními teplotami a suchem i naše historické dědictví. Věřím, že se společně i se zahraničními hosty shodneme na přístupech, které jsou nezbytné pro udržení stromů podél cest, kam patří[iii]," říká hlavní organizátorka Marcela Klemensová z Arniky.

Arnika letos konferenci připravuje ve spolupráci s Libereckým krajem, odborem životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu Libereckého kraje a organizací Fundacja Ekorozwóju z Polska. Nad akcí převzal záštitu pan Jiří Löffelmann, člen rady pro životní prostředí, zemědělství a rozvoj venkova.

Akci podpořila Evropská unie prostřednictvím programu LIFE+.

[ii] Statistiky sázení a kácení v alejích kolem cest za rok 2017:

https://aleje.org/o-alejich/kaceni-v-alejich/statistika-kaceni

[iii] Uherskohradišťská deklarace, kterou přijali účastníci konference Aleje 2013 v Uherském Hradišti v roce:

https://arnika.org/uherskohradistska-deklarace-o-ochrane-aleji

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí