zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

P. Poc: startuji novou evropskou iniciativu na pomoc včelám i nám

18.05.2019
Příroda
Zemědělství
P. Poc: startuji novou evropskou iniciativu na pomoc včelám i nám

Evropa, kde stav životního prostředí monitorují samotné včely. To není příběh z fantasy filmu. Na realizaci pracuje europoslanec Pavel Poc, lídr ČSSD do květnových evropských voleb. Startuje novou včelařskou iniciativu, na které spolupracuje s Evropskou komisí.

Biolog Pavel Poc, 40. nejvlivnější politik ze 751 poslanců Evropského parlamentu, se během svého posledního mandátu stal vyhlášeným poslancem, který umí dosáhnout na prostředky na řešení přeshraničních problémů. Nyní chce spustit monitoring životního prostředí a kontaminantů, které se nacházejí ve vzduchu, půdě, vegetaci a vodě. Díky jeho projektu půjdou měřit skrze včely medonosné a jejich produkty.

,,Ve zkratce se jedná o rozšíření mého projektu z roku 2017. Nechceme se držet pouze pesticidů, ale zaměřit se například i na těžké kovy, prachové částice, těkavé organické látky nebo oxid siřičitý," popisuje europoslanec svůj nedávný počin, pro který by chtěl získat nejméně 128 milionů Kč. ,,Čechům by to mohlo zvláště pomoci, jelikož ze stovky evropských měst, kde se lidé nejvíce dusí prachovými částicemi, je dvacet šest právě u nás. V rámci EU bohužel patříme mezi země s nejhorším vzduchem, což chci změnit."

Vysoký rozpočet chce zajistit i z toho důvodu, že do běžícího projektu se nepodařilo zapojit českou vědu a včelařskou komunitu. Do současného 16členného konsorcia se ze zemí střední a východní Evropy zapojili pouze Lotyši.

,,Je bohužel všeobecně známo, že si Česko neumí sáhnout na prostředky z programů, kde musíme konkurovat ostatním zemím. Jejich objem přitom stále roste. Navrhuji teď proto, aby se iniciativa rozšířila na všechny země, včetně té naší," popisuje Pavel Poc pojistku zajišťující zapojení českých expertů i včelařů.

Na to, zda je těžké prosadit podobné iniciativy, odpovídá: ,,samozřejmě, že když s něčím začínáte, lehké to není. O problémech s prosazením své první iniciativy bych zvládl povídat dlouho. Za dobu svého desetiletého působení v Bruselu už ale znám správnou cestu. A co víc, zná mě jako biologa Evropská komise i bruselská vědecká komunita. Ví, s kým spolupracují, a co od sebe můžeme čekat."

Momentálně je předpřipravený návrh v procesu oficiálního posuzování. ,,Volby jsou v letošním projektovém procesu menším zádrhelem. Nicméně pevně věřím, že tu budu i po nich, abych mohl dokončit potřebné formality a iniciativa byla zařazena do následujícího rozpočtu Evropské unie," uzavírá europoslanec.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí