zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Č. Budějovice zahájily projekt třídění odpadů od prahu domu

24.05.2019
Odpady
Č. Budějovice zahájily projekt třídění odpadů od prahu domu

České Budějovice zahájily projekt třídění odpadů od prahu domu. Znamená to, že lidem nabídnou popelnice na separovaný odpad přímo před jejich domy. Obyvatelé tak nebudou muset odnášet tříděný odpad do kontejnerů ve městě. Radnice projekt zahájila v městské části Mladé. Předpokládá, že by jej pak nabídla i do jiných čtvrtí. ČTK to řekl náměstek českobudějovického primátora Ivo Moravec (hnutí Občané pro Budějovice).

"Nově jsou k jednotlivým rodinným domům celoplošně zdarma rozmístěny nádoby s modrými a žlutými madly o objemu 120 litrů. Jde o systém D2D, door to door, což v překladu znamená od dveří ke dveřím, který by měl zlepšit komfort při třídění a zároveň eliminovat nošení tašek nebo pytlů přes několik ulic. Zapojení do projektu bude dobrovolné a v případě nezájmu mohou lidé kontejnery odmítnout a dál využívat stávajících míst. Naším přáním je, aby se do třídění z domácností zapojilo co možná nejvíce občanů," uvedl Moravec.

Město chce výhledově odstranit velkoplošné kontejnery na separovaný odpad, které často stojí na travnatých plochách nebo na veřejném prostranství. Podle Moravce takové nádoby nepůsobí na pohled příliš atraktivně. "Proto bychom rádi umístili popelnice na tříděný odpad k co nejvíce domům," uvedl náměstek.

Připustil ale, že ne ve všech čtvrtích je to reálné. Jako příklad uvedl sídliště s panelovými domy. "Tam bychom asi skutečně těžko popelnice umísťovali," řekl. Město by proto na sídlištích chtělo vybudovat podzemní kontejnery na tříděný odpad.

České Budějovice loni svezly 15.290 tun směsného komunálního odpadu, což je o 350 tun více než v roce 2017. Tříděného odpadu se loni ve městě nashromáždilo 11.730 tun.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí