zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Policie obvinila firmu za vznik ropných lagun v Hradci Králové

05.06.2019
Odpady
Sanace, staré zátěže
Šlendryján
Policie obvinila firmu za vznik ropných lagun v Hradci Králové

Policie obvinila odpadovou firmu kvůli způsobení ropných lagun v okolí jejího areálu na okraji Hradce Králové. Firma, která se zabývá dekontaminací a recyklací odpadů, čelí obvinění z trestného poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti. Za tento trestný čin hrozí zákaz činnosti nebo až půl roku vězení. V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí policie Iva Kormošová.

Policie případ vyšetřuje od roku 2017. Začala jej řešit po upozornění na zapáchající laguny na louce u Labe. Zaměstnanci firmy nebyli podle policie vedením firmy proškoleni a seznámeni s předpisy potřebnými k práci. "Zaměstnanci nezabezpečili řádně odpad v areálu před nežádoucím únikem a odpady odtékaly na okolní pozemky," uvedla mluvčí. Vedení firmy podle ní ani nedělalo kontrolu toho, co se v areálu dělo.

Podle znalce byly limity ropných látek v některých místech překročeny až desetinásobně. "Bude muset být provedena sanace zeminy ve čtyřech okolních lokalitách. Zemina bude sanována do hloubky jednoho metru o celkovém objemu 250 metrů krychlových," uvedla mluvčí. Náklady na sanaci se odhadují na více než 1,2 milionu korun. Ke kontaminaci spodních vod nedošlo.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí