zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Na sanace po hornictví míří do dvou regionů téměř miliarda

13.06.2019
Geologie
Sanace, staré zátěže
Na sanace po hornictví míří do dvou regionů téměř miliarda

Šest lokalit v severozápadních Čechách a sedm v Moravskoslezském kraji se bude letos čistit od ekologických škod, které způsobila hornická a hutnická činnost. Tyto veřejné zakázky dosáhnou téměř jedné miliardy korun. Spadá do nich například druhá etapa revitalizace centra Orlové-Lutyně nebo revitalizace břehu u vodní nádrže Matylda v Mostě, která vznikla zatopením bývalého lomu. Vyplývá to z materiálu, o němž bude v pondělí jednat vláda. Navrhuje také, aby se uskutečňovaly projekty na revitalizaci krajiny a jejich počet se ročně snížil.

Ministerstva průmyslu a obchodu (MOP) a financí vytvořila harmonogram, do nějž zahrnula projekty, s nimiž souhlasí i územní rozvoj. MPO má vládu informovat každoročně o čerpání peněz na sanace a rekultivace po někdejší hutnické a hornické činnosti. Pro severozápadní Čechy počítá materiál se zadáním šesti veřejných zakázek zhruba za 335 milionů korun. V Moravskoslezském kraji letos stát zadá sedm veřejných zakázek přibližně za 632 milionů korun.

MPO v materiálu také navrhuje zrušit kategorii prioritních projektů a počet zadávaných zredukovat na deset. Loni ministerstvo financí v meziresortním řízení požadovalo, aby stát dával peníze pouze na revitalizaci regionů, tedy ne na projekty soukromých těžebních společností a státních podniků sanačního charakteru. Podle materiálu s tím nesouhlasí Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR a Karlovarský kraj, Ústecký kraj a Moravskoslezský kraj.

V 90. letech v rámci privatizace převzaly těžební společnosti od státu nejen těžební lokality, ale i rozsáhlá území s ekologickou zátěží. Privatizační smlouvy neobsahovaly povinnost státu se na sanacích podílet. Měly ji firmy. Kvůli tíživé situaci v těžebním sektoru a nutnosti zachovat pracovní místa však stát začal od roku 2002 ekologické škody po hornické činnosti řešit.

Meziresortní komise k řešení ekologických škod v Ústeckém a Karlovarském kraji do loňska doporučila 364 projektů za 15,475 miliardy Kč, u více než dvou set se vyčerpalo již 10,5 miliardy korun. K dofinancování projektů zbývá více než půl miliardy korun. V Moravskoslezském kraji doporučila komise téměř tři sta projektů za 20,8 miliardy korun.

Vyřazeno bylo 13 sanačních a rekultivačních projektů státního podniku DIAMO a OKD za 3,1 miliardy Kč. Dokončit podle materiálu zbývá 80 schválených projektů za 6,8 miliardy. V kladenském regionu komise v letech 2003 až 2018 schválila sedm projektů, které doposud vyčerpaly 1,7 miliardy. Od posledního jednání komise v roce 2006 nebyl doporučen ani jeden projekt.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí