zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Soud ponechal v platnosti vyhlášku Milovic o pytlovém sběru

19.06.2019
Odpady
Soud ponechal v platnosti vyhlášku Milovic o pytlovém sběru

Ústavní soud zamítl návrh na zrušení části vyhlášky Milovic na Nymbursku. Město otevřelo systém pytlového sběru tříděného odpadu jen lidem s trvalým pobytem v Milovicích. Ministerstvo vnitra navrhovalo vyhlášku proškrtat, protože podle něj bez srozumitelného důvodu zachází odlišně s různými skupinami lidí.

Podle Ústavního soudu ale vyhláška není diskriminační. V oblasti odpadového hospodářství mají obce pravomoc určitým způsobem zvýhodnit lidi, kteří k ní mají pevnější vazbu, vyjádřenou například trvalým pobytem. Soudci zdůraznili také důležitost výchovy a motivace k ochraně životního prostředí.

Pytlový sběr je doplňkem běžného systému svozu komunálního odpadu v Milovicích. Účast je podmíněná předchozí registrací. Lidé označují pytle individuálním čárovým kódem. Za každý kilogram vytříděného papíru dostanou od města korunu, za PET lahve dvě koruny.

Maximálně lze od města získat 600 korun za rok, což odpovídá roční sazbě vybírané za svoz komunálního odpadu v Milovicích.

"Není porušením principu rovného zacházení, jestliže obec v mezích své samostatné působnosti v oblasti odpadového hospodářství z legitimních důvodů a přiměřeným způsobem zvýhodňuje osoby s trvalým pobytem oproti osobám bez takového pobytu," řekla dnes novinářům soudkyně zpravodajka Kateřina Šimáčková.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí