zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Eko svatební šaty: krásné a ohleduplné

29.06.2019
Ekostyl
Eko svatební šaty: krásné a ohleduplné

V posledních letech roste na celém trhu poptávka po ekologickém zboží a službách...

Tento trend se nevyhýbá ani svatebnímu průmyslu: mladí lidé se berou na loukách, blíž přírodě, s lokálním cateringem či lučním kvítím. Brněnská návrhářka Hana Prchalová ukazuje nevěstám, že i svatební šaty si mohou pořídit dle principů udržitelného rozvoje.


Zuzana Cabejšková měla své svatební šaty vysněné už od mala. Chtěla dlouhou upnutou sukni, otevřená záda, krajkové detaily. Jako průmyslová ekoložka si přála, aby šaty měly co nejmenší dopad na životní prostředí a aby je ideálně mohla nosit i později. Na internetu narazila na zmínku o Haně Prchalové, návrhářce, která se po zkušenostech z konvenčního textilního průmyslu rozhodla osamostatnit a jít proti proudu. Pod značkou TO.GET.HER navrhuje šaty z látek z druhé ruky, z odpadních krajek z velkovýrob či z certifikovaných bio a veganských materiálů.


"Zuzka mě oslovila s jasnou vizí. Chtěla, aby na její šaty nebyl spotřebován žádný nový materiál," vysvětluje návrhářka. "Taková zakázka pro mě byla vítanou výzvou. Většinou se nevěsty upcyclingu obávají, a tak radši sáhnou po osvědčených postupech. Já chci ale svou tvorbou ukázat, že i nekonvenční cesty vedou ke stejně krásnému a navíc šetrnému výsledku," komentuje Hana Prchalová svou motivaci k ekologickému podnikání.


Šaty jsou dvojdílné, aby se daly použít i do budoucna: body v létě ke kraťasům, obarvená sukně na plesy. Spodní díl vzniknul přešitím starých svatebních šatů ze second handu, vrchní díl zase z odřezků, které měla návrhářka nastřádané z odpadů velkovýrob.


Jak byla s výsledkem spokojená samotná nevěsta? "Během zkoušek přišlo pár překážek, protože třeba chyběl kus materiálu, ale mě baví inovace a ty se bez komplikací nedějí. Byla jsem tedy v průběhu šití trpělivá a na svatbě nadšená. Šaty se všem líbily a jejich příběh vzbuzoval patřičný obdiv," chválí si Cabejšková, dnes už Blažková.FOTO: Tomáš Wolf


Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí