zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Klimatičtí aktivisté ve Švýcarsku blokovali přístup k bankám

10.07.2019
Obecné
Klimatičtí aktivisté ve Švýcarsku blokovali přístup k bankám

Několik desítek ekologických aktivistů dnes v Curychu a Basileji na několik hodin zablokovalo přístup k sídlům bank UBS a Credit Suisse, které patří k největším švýcarským finančním domům. Demonstranti z uskupení Collective Climate Justice (Společná klimatická odpovědnost) podle agentury DPA kritizují, že obě banky financují těžbu ropy, uhlí a plynu.

Vchod do ředitelství UBS v Basileji zatarasili demonstranti v bílých ochranných oděvech poleny, vstup znemožňovali i tím, že zde seděli a stáli s transparenty. V Curychu u sídla Credit Suisse využili k zablokování dveří cyklistická kola.

Policie na obou demonstracích stanovina aktivistům lhůtu k odchodu, po jejím uplynutí pak protestující vyvedla. Někteří demonstranti se vyvedení snažili bránit tím, že se na místě připoutali řetězy, které tak policisté podle listu Luzerner Zeitung museli přestříhat.

Aktivisté tvrdí, že švýcarské banky patří k těm, kdo nesou hlavní odpovědnost za globální klimatické změny. DPA v této souvislosti poznamenala, že UBS uvádí, že se od financování firem s negativním přístupem k životnímu prostředí odklánějí a že již neposkytuje peníze na budování nových uhelných elektráren. Finanční ústav Credit Suisse má pak na svém webu prohlášení, ve kterém se hlásí k odpovědnosti za boj proti klimatickým změnám a k podpoře bezuhlíkového a ekologického hospodářství.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí