Čtvrtek, 28. března 2024

Zdravotní riziko kontaminantů v potravinách hodnotí SZÚ od července 2019 podle výpočetního modelu EU (RACE)

Zdravotní riziko kontaminantů v potravinách hodnotí SZÚ od července 2019 podle výpočetního modelu EU (RACE)

Možná jste slyšeli o systému rychlého varování pro nebezpečné a rizikové potraviny a krmiva EU známého pod zkratkou RASFF. Země se navzájem oficiálně informují o záchytu potravin, které mohou poškodit zdraví spotřebitele. Proto je důležité mít harmonizovaný postup, abychom si navzájem rozuměli. Řada případů končí u soudu a nejedna firma je pak citelně pokutována. Nyní se využívá nový výpočetní systém pro hodnocení vlivu na zdraví známý pod zkratkou RACE.

Od července 2019 zavedlo Centrum zdraví, výživy a potravin do operačního použití nový výpočetní systém (RACE, EFSA 2019) pro stanovení expozičních dávek a zdravotního rizika kontaminantů v potravinách pro účely hlášení do dalších členských zemí přes systém RASFF. Jde o zkušební režim. Nový systém rychle propočítá zdravotní rizika pro různé země EU. Výsledek je transparentní a formálně stejný pro odborníky různých zemí. Je to pokrok, ale vše závisí na vstupních datech o spotřebě potravin a toxikologických datech. Spotřební data má bohužel ČR již hodně zastaralá, takže srovnání s dalšími zeměmi alespoň zlepší představu o nejistotě zdravotního hodnocení.

Veřejnost o této práci moc neví a není divu. Probíhá v pozadí různých případů kontaminace potravin, které zachytí organizace kontrolující potraviny. V některých případech je medializuje. Zásadním rozhodnutím z hlediska zdravotního je posouzení, zda obvyklá spotřeba kontaminované potraviny může poškodit zdraví. V případě že ano, je potřeba rychlé a razantní opatření kontrolních organizací z hlediska uvádění potravin na trh.

Na CZVP SZÚ se problematice věnuje z různých hledisek a vzájemné zastupitelnosti tým celkem 5 zkušených odborníků, a to vedle své další odborné činnosti. Práce je náročná nikoli z hlediska "aritmetiky", ale především z hlediska znalosti toxikologie, chemie, epidemiologie, výživy a regulatorní toxikologie. To vše se musí vzít v úvahu, při konečném rozhodnutí, zda je zjištěná kontaminace potravin zdraví škodlivá či nikoli a to zejména z pohledu platné legislativy. Společně s případy kontaminace potravin pesticidy (zde se využívá harmonizovaný model PRIMO 3, EFSA) tak tým řeší každým rokem okolo 40 případů RASFF významných pro ČR.

J.Ruprich, CZVP Brno, 8.7.2019

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů