Úterý, 19. března 2024

Tlak na zemědělce v souvislosti s klimatickou změnou roste, na plnění úkolů potřebují silný rozpočet a méně administrativy

Tlak na zemědělce v souvislosti s klimatickou změnou roste, na plnění úkolů potřebují silný rozpočet a méně administrativy

Nové nastavení Společné zemědělské politiky (SZP) musí zemědělcům přinést zjednodušení a současně jim poskytnout dostatečnou finanční podporu. Jen tak mohou čelit novým výzvám a dostát environmentálním závazkům, které jsou na zemědělství kladeny v souvislosti s klimatickou změnou. Na zasedání Rady ministrů zemědělství v Bruselu to dnes uvedl ministr zemědělství Miroslav Toman.

,,Zemědělci hrají důležitou roli při tvorbě krajiny, je naprosto klíčové, aby měli na péči o ni dostatečně silný rozpočet. Jedině tak se dokážeme vyrovnat s nastupující klimatickou změnou a splnit všechna očekávání, která veřejnost od zemědělství očekává. Nejde už jen o produkci potravin, ale o plnění řady environmentálních cílů, od lepšího zadržení vody v krajině, přes boj proti erozi půdy až po zlepšení biodiverzity v zemědělské krajině," řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.

Česká republika dlouhodobě preferuje zemědělce spíše pozitivně motivovat, než je trestat sankcemi. Chce proto posílit investice do efektivních a úsporných technologií v zemědělství, a také podporu hospodaření zaměřeného na prevenci eroze půdy, ochranu kvality vod či biodiverzitu. Na to je nezbytný dostatečně silný rozpočet SZP i v novém programovém období a odstranění zbytečné administrativy.

,,Řeknu to naprosto jednoduše. Zemědělec má být na poli a ve stáji a ohleduplně hospodařit na půdě, ne vyplňovat hromady formulářů na počítači. Proto chci, aby podmínky byly co nejjednodušší a zbytečně nekomplikovaly zemědělcům život. Jedině tak budou mít čas zajistit to, co od nich celá společnost očekává, tedy pestrou krajinu, zdravou půdu a čistou vodu," uvedl ministr Toman.

Ministři diskutovali i o vývoji na trhu s cukrem. Pěstování cukrové řepy a výroba cukru jsou v ČR tradiční a nedílnou součástí zemědělsko-potravinářského odvětví. Za klíčový nástroj pro udržení produkce v současném měřítku považuje ČR vázanou podporu na citlivé komodity a navýšení finančních prostředků na ni.

,,Do budoucna je nezbytné zaměřit se také na zajištění běžných pěstitelských postupů, které povedou ke snižování používání chemie. U nás jsme proto již připravili program, při kterém zemědělci nahradí chemickou ochranu rostlin mechanickými způsoby, například plečkováním nebo okopáváním řepy. Je ovšem důležité hledat i alternativní přípravky na ochranu rostlin, které mohou pěstitelé použít, což se netýká pouze sektoru cukru, ale celého zemědělství," řekl ministr Toman.

Dalším bodem Rady byla zpráva Komise o pokroku týkajícího se používání pesticidů. V ČR meziročně klesla spotřeba pesticidů o 9 procent, spotřeba účinné látky glyfosát dokonce o 25 procent. Ministr Toman na kolegy z dalších zemí a Komisi apeloval, aby při rozhodování o redukci či odstranění určité látky z trhu byla zohledněna i dostupnost náležitých alternativ.

Na jednání Rady byla i obchodní dohoda mezi EU a státy skupiny Mercosur (Argentina, Brazílie, Paraguay, Uruguay). Komisi se podařilo prosadit například ochranu zeměpisných označení, která prezentují jedinečnost evropského zemědělství a potravinářství. Pro ČR je důležitá především ochrana pro chmel a pivo, které jsou v našem agrárním exportu stěžejní.

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů