zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

K novele proti kalamitnímu šíření jmelí je vláda neutrální

25.07.2019
Příroda
Legislativa
K novele proti kalamitnímu šíření jmelí je vláda neutrální

Úřady by mohly získat právo nařídit vlastníkům stromů zásahy i v případě jejich napadení živočišnými nebo rostlinnými škůdci či houbami. Kabinet se k novele moravskoslezských zastupitelů, která zavedení pravomoci předpokládá, dnes podle úřadu vlády postavil neutrálně. O předloze rozhodnou zákonodárci. Kraj novelu předložil zejména kvůli až kalamitnímu šíření jmelí. "Odumřelé stromy nebo jejich uschlé větve pak mohou být i nebezpečné," uvedl již dříve hejtman a poslanec Ivo Vondrák (ANO).

V současnosti mohou úřady podle zákona o ochraně přírody a krajiny nařídit zásahy včetně pokácení dřevin jen v případě jejich nákazy epidemickými či jinými vážnými chorobami.

Kabinet podle podkladů pro jednání zohlednil, že mezi škůdce patří i kůrovci, bekyně velkohlavá nebo houba, která způsobuje odumírání jasanů. "Předkládaný návrh je proto přínosný i z pohledu ochrany lesů a zvládnutí současné rozsáhlé kůrovcové kalamity, neboť pro kůrovce jsou atraktivní i jehličnaté dřeviny rostoucí mimo pozemky určené k plnění funkcí lesů, na něž se nevztahuje povinnost vlastníka zasahovat proti škodlivým organismům v souladu s lesním zákonem," napsali vládní legislativci.

V Moravskoslezském kraji je výskyt jmelí nejvyšší v zemi a dřeviny jsou napadeny téměř na 70 procentech území. Některá tamní města investují ročně až desetitisíce korun do likvidace jmelí. Šíření této parazitické rostliny, kterou rozšiřují zejména ptáci, se v regionu přesto nedaří zastavit. Jmelí napadá často lípy, jabloně, vrby, javory, hlohy, borovice nebo jedle. Napadených druhů dřevin postupně přibývá a jmelí tak napadá například ořešáky, jilmy či hrušně.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí