zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Slovenské úřady nařídily myslivcům, aby vytáhli proti divočákům

20.08.2019
Les
Slovenské úřady nařídily myslivcům, aby vytáhli proti divočákům

Státní veterinární správa na Slovensku nařídila myslivcům, aby se pustili do intenzivního lovu divočáků. Tento týden se totiž potvrdil africký mor prasat u divočáka uloveného na východě země u hranic s Maďarskem. Dnes o tom informují slovenská média. Myslivci mohou používat i jinak zakázané způsoby lovu.

Úřady povolují, aby si myslivci pomohli třeba umělým osvětlením nebo zařízeními na osvětlování terče, lovit mohou také po dohodě s majiteli na zemědělských pozemcích, kde se pracuje. Smějí střílet divočáky i tehdy, když nemají schválený plán chovu a lovu spárkaté zvěře nebo nemají k jejími lovu povolení, uvedl zpravodajský web televize Markíza.

Na Slovensku v poslední době zaznamenali několik případů nákazy africkým morem u domácích vepřů. Poprvé to bylo na konci července v obci Strážne rovněž na jihovýchodě země. Po zjištění výskytu je nutné všechna prasata v dané obci utratit.

Africký mor prasat je vysoce nakažlivé virové onemocnění prasat domácích i divokých. Nakažená zvířata se neléčí, musejí se usmrtit, vakcína neexistuje. Pro lidi není virus této nemoci nebezpečný. V České republice se africký mor prasat poprvé objevil v roce 2017. Letos v březnu Evropská komise informovala, že nemoc se v Česku podařilo vymýtit.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí