zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Brněnský Park pod Plachtami zadržuje vodu a ochlazuje vzduch

27.08.2019
Obec, město
Voda
Klimatické změny
Brněnský Park pod Plachtami zadržuje vodu a ochlazuje vzduch

Rozpálené betonové město v létě pocítil už téměř každý. Ze stěn budov sálá horko, a ani v jejich stínu není o moc chladněji. Dešťová voda, která by mohla ovzduší schladit, rychle stéká do kanálů. Vedení brněnského Nového Lískovce se rozhodlo s městskými vedry bojovat a nezastavily jej ani panelové domy z 90. let 20. století.

Dešťová voda ze střech paneláků v Novém Lískovci teče místo do kanalizace do jezírka uprostřed zeleného Parku pod Plachtami, který se zapojil do ankety o nejlepší adaptační opatření Adapterra Awards. Jelikož městská část leží na jižním svahu, je více ohrožena suchem a horkem. Sváděná voda ale pomáhá zalévat stromy a udržuje je zdravé.

Spojením vodní plochy se zelení park snižuje teplotu na přehřátém sídlišti a vytváří tím příjemné ovzduší pro pobyt venku. Díky tomu se stal oblíbeným rekreačním místem v jinak souvislé městské zástavbě.

Zároveň projekt nevšedně řeší přetíženou kanalizaci při přívalových deštích. Za nápadem stála i snaha o vytvoření domova pro vodní organismy, hmyz a drobné obratlovce a ptáky.

Hlasovat pro tento projekt můžete do 25. září.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí