zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Přerov zmodernizuje systém sběru odpadů, navýší jejich kapacitu

28.08.2019
Obec, město
Odpady
Přerov zmodernizuje systém sběru odpadů, navýší jejich kapacitu

Přerovská radnice se rozhodla investovat do modernizace systému sběru tříděného odpadu, důvodem je nedostatečná kapacita toho současného. Novinka se promítne do pořízení nových nádob různých velikostí na pět složek separovaného odpadu, do kterých budou moci být zabudovány chytré technologie. Budou například kontrolovat naplnění. Město si slibuje, že se tím podaří zvýšit kapacitu o 395 tun ročně. Systém vyjde na 10,5 milionu korun, město požádá o dotaci. Rozhodli o tom dnes přerovští zastupitelé.

Pokud město uspěje v získání dotací, vymění nádoby na tříděné odpady zhruba na třetině stanovišť ve městě. Postupná obměna bude poté následovat v dalších letech. "Současný systém sběru a zejména navazující svoz není efektivní a ekonomický. Stává se, že nádoby nejsou včas vyvezeny nebo naopak nejsou v době svozu naplněny. Toho bychom se chtěli v budoucnu vyvarovat," uvedl primátor Petr Měřínský (ANO).

Podle radního a jednatele technických služeb Bohumíra Střelce (ANO) půjde v odpadové politice města o výrazný posun. "V současné době existuje na území 350 svozových míst, kde jsou umístěny tisícilitrové nádoby," uvedl Střelec. Projekt počítá v první fázi s výměnou zhruba třetiny těchto nádob za nové o obsahu dvou až tří metrů krychlových, do kterých lze umístit čipy na evidenci nádob. Druhá část projektu se týká pořízení nových svozových prostředků. Projekt by měl být ukončen nejpozději do roku 2023, dodal Střelec.

Přerované nyní odpady odevzdávají do odpadových nádob o objemu 1100 litrů nebo ve dvou sběrných dvorech, které provozují Technické služby města Přerova. Systém podle zástupců města není efektivní a ekonomický. Nádoby například nejsou vyvezeny včas nebo naopak v době svozu nejsou zcela naplněny. Nový systém by měl množství odpadů v nádobách monitorovat a organizovat efektivní svozové trasy.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí