Úterý, 16. dubna 2024

Ministerstvo zemědělství přispělo v roce 2018 na vodní hospodářství částkou 2,45 miliardy korun

Ministerstvo zemědělství přispělo v roce 2018 na vodní hospodářství částkou 2,45 miliardy korun

Sucho, které zasáhlo území České republiky v roce 2014, přetrvávalo až do roku 2018. Ten se stal se svou průměrnou roční teplotou vzduchu 9,6 °C nejteplejším rokem na našem území od roku 1961. Uvádí to Zpráva o stavu vodního hospodářství České republiky v roce 2018, takzvaná Modrá zpráva, kterou dnes Ministerstvo zemědělství (MZe) společně s Ministerstvem životního prostředí (MŽP) předložilo vládě.

,,V posledních letech čelíme projevům klimatické změny, postihují nás dlouhá období sucha s nerovnoměrnými srážkami, klesá například dostupnost vodních zdrojů pro zásobování obyvatelstva pitnou vodou. To vše jsou důsledky několikaletého suchého období, které nám působí starosti o budoucnost. Modrá zpráva podává ucelený přehled aktivit nejen Ministerstva, ale i rezortních organizací. Lze se v ní kromě jiného dočíst o propojování vodárenských soustav, výstavbě malých rybníků i nádrží. Každý den vybudujeme půl kilometru nových vodovodů. V nejbližších letech máme na vodovody a kanalizace připraveno přibližně šest miliard korun," řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.

Prostřednictvím rezortů zemědělství, životního prostředí a dopravy byly v roce 2018 na vodní hospodářství poskytnuty finanční prostředky v celkové výši 6,8 miliardy korun. Šlo jak o národní, tak i nadnárodní dotační programy. MZe se na této částce podílelo téměř 36 %. Ministerstvo zemědělství v roce 2018 administrovalo devět dotačních programů zaměřených na vodní hospodářství. Šlo o sedm národních a dva financované z národních či nadnárodních zdrojů. Celkově byly čerpány peníze v celkové výši 2,45 miliardy korun.

Modrá zpráva uvádí, že loni bylo vodou z vodovodů zásobováno téměř 95 % obyvatel a téměř 86 % obyvatel je napojeno na kanalizaci. Vodovodní síť byla prodloužena o 166 kilometrů, a dosáhla tak délky necelých 79 tisíc kilometrů; délka kanalizační sítě pak činí 48,7 tisíce kilometru.

Modrá zpráva za rok 2018 je oproti předcházejícím ročníkům rozšířena o kapitolu ,,Plnění programů opatření přijatých plány povodí v roce 2015", která se na základě vodního zákona předkládá vládě každé tři roky. Tato kapitola podává přehled o plnění programů opatření, stavu povrchových a podzemních vod a hospodaření s vodami v oblastech povodí.

Zpráva o stavu vodního hospodářství České republiky, kterou MZe publikuje již od roku 1997 ve spolupráci s MŽP, přináší přehled o činnostech souvisejících s vodním hospodářstvím v působnosti obou resortů. Hlavním cílem je seznámit čtenáře s uplynulým rokem z pohledu vodního hospodářství: jakým byl v porovnání s roky předchozími, co se událo, změnilo a jakým směrem se vodní hospodářství v ČR ubírá.

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů