Pátek, 29. března 2024

Letiště Praha získalo již po šesté Zlatou medaili za květový med

Letiště Praha získalo již po šesté Zlatou medaili za květový med

Letiště Václava Havla Praha získalo již po šesté Zlatou medaili v soutěži Český med za svůj letošní květový med, která oceňuje zejména menší producenty českého medu vlastní produkce. Soutěž každoročně vyhlašuje Výzkumný ústav včelařský v Dole, který ohodnotil letištní vzorek nejvyšším 100 procentním hodnocením. Celkem se soutěže zúčastnilo 360 vzorků. Získaná Zlatá medaile potvrzuje dlouhodobě nejvyšší kvalitu medu produkovaného včelstvy chovanými v areálu Letiště Praha.

Soutěže Český med se Letiště Praha účastní pravidelně, přičemž zisk již šesté Zlaté medaile potvrzuje vysokou kvalita medu, která se v rámci soutěže hodnotí v akreditované laboratoři Výzkumného ústavu včelařského ve čtyřech kritériích, a to fyzikálně chemické vlastnosti, povinné údaje na etiketě, správnost etikety včetně doplňujících údajů a celkový estetický dojem produktu. Vysoce ceněný med je tak výsledkem několikaleté práce celého týmů letištních včelařů a jejich příkladné profesionální péče o včelstva.

Chov včel byla zahájen na Letišti Praha v listopadu 2011, kdy se Praha připojila k ostatním světovým letištím, která v rámci snižování negativních dopadů letecké dopravy na životní prostředí sledují kvalitu ovzduší v okolí letiště pomocí včel. V současné době vlastní Letiště Praha sedm včelstev, která dohromady v letních měsících čítají přibližně 350 tisíc včel a včelaři z jejich plástů letos stočili bezmála 80 kilogramů medu. Stáčení medu však není ten hlavní důvod pro chov včelstev. ,,Díky včelám, které během své cesty za opylováním kvetoucích rostlin obletí okruh několika kilometrů a získají tak vzorky z okolního prostředí, můžeme chemickým rozborem plástového pylu získat cenné údaje o případném znečištění životního prostředí v okolí," vysvětluje princip biomonitoringu pomocí včel Soňa Hykyšová, ředitelka Ochrany životního prostřední Letiště Praha.

Vzorky plástového pylu i medu jsou proto zasílány na rozbor do akreditované laboratoře Vysoké školy chemicko-technologické v Praze, kde je prováděn residuální rozbor obsahu těžkých kovů a organických látek, tzv. polyaromatických uhlovodíků. ,,Rozbory uskutečněné v uplynulých letech nám potvrzují dobrou kvalitu ovzduší v okolí letiště," říká Soňa Hykyšová a dodává, že kromě biomonitoringu plástového pylu již několik let její oddělení sleduje i ovoce a zemědělské plodiny.

Letiště Praha se v době, kdy téma snižování biodiverzity nabývá stejného významu jako hrozba klimatických změn, snaží kromě chovu včel podporovat i výskyt dalších druhů hmyzu. V létě tak byly v areálu letiště instalovány tzv. hmyzí hotely a v rámci nového programu podpory biodiverzity budou následovat další aktivity.

Přestože není letištní med kvůli nízké produkci a účelům biomonitoringu určen ke komerčnímu prodeji, je využíván jako zajímavý upomínkový produkt pro partnery Letiště Praha. Pravidelně jej však mohou ochutnat i návštěvníci nejrůznějších akcí pro veřejnost, které Letiště Praha přímo pořádá nebo se jich účastní. Naposledy jej mohli vyzkoušet obyvatelé okolních obcí, například během letištní roadshow pořádané Letištěm Praha.

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů