Pátek, 19. dubna 2024

Do Plzeňského kraje míří Odpadové Oskary. Nejméně odpadů vyhazují šampioni v Nezvěsticích

Do Plzeňského kraje míří Odpadové Oskary. Nejméně odpadů vyhazují šampioni v Nezvěsticích

První místa ve dvou kategoriích obsadila města Nezvěstice s 85 kg a Kdyně se 113,3 kg na osobu a rok. V obcích nejen skvěle třídí, ale dosahují i vynikající úrovně recyklace. Vítězům gratulujeme a věříme, že se stanou inspirací pro ostatní.

Soutěž Odpadový Oskar vyhlašuje spolek Arnika už pátým rokem. Jeho snahou je upozornit na potřebu zodpovědného nakládání s odpady a zároveň obce motivovat ke snižování množství směsného odpadu.

Výsledky obcí v Plzeňském kraji podle údajů za rok 2018

obce od 1001 do 5000 obyvatel

1. Nezvěstice[i] - 1458 obyvatel - 85 kg/ob/rok - recyklace 27 %, PAYT[ii]

2. Dýšina[iii] - 1844 obyvatel - 86,5 kg/ob/rok - recyklace 55 %, PAYT

3. Chrást - 1884 obyvatel - 92,3 obyvatel - recyklace 26 %

města nad 5000 obyvatel

1. Kdyně[iv] - 5218 obyvatel - 113,3 kg/ob/rok - recyklace 48,9 %, PAYT

Více o letošním ročníku soutěže Odpadový Oskar na webu: www.arnika.org

Nízké produkce směsných odpadů obce dosahují díky efektivnímu nastavení odpadového hospodářství, podmínek pro třídění včetně bioodpadu a především motivace obyvatel. Kdyně loni dosáhla celorepublikově druhé nejnižší produkci směsného odpadu mezi sídly nad 5000 obyvatel. Nezvěstice dlouhodobě platí za vynikající příklad dobré praxe, protože dosahuje nejen dobrých výsledků, také pravidelně zveřejňuje výsledky odpadového hospodářství a pomáhá dalším obcím v regionu.

,,Oceněná města jsou důkazem, že lidé mohou produkovat méně odpadu a výborně třídit. V obcích se osvědčilo rozmístění dostatečného množství sběrných míst, osvěta, otevřená komunikace s obyvateli, zavedení programu pro živnostníky a především různé formy motivace lidí. Díky tomu města dosahují podobných výsledků jako ve vyspělých státech Evropy," komentoval výsledky odborník na odpadové hospodářství Milan Havel z Arniky.

Poznámky:

Česká republika má výrazně vyšší produkci směsného komunálního odpadu než vyspělé země. Obyvatelé České republiky v průměru ročně vyhodí 270 kg, zatímco v Rakousku nebo v Německu je to 170 kg. V Rakousku a Německu došlo k poklesu produkce po zákazu skládkování během 7 až 10 let. V České republice máme nejvyšší čas začít se efektivnímu nakládání s odpady věnovat.

Nastavením účinných opatření mohou obyvatelé reálně snížit průměrnou produkci odpadů až o 50 kg za rok, v případě živností jde o 20 až 40 kg za rok. Pokud budou občané do černých popelnic dále vyhazovat obrovské množství odpadů, nelze splnit cíle oběhového hospodářství a postupně v letech 2025, 2030 a 2035 navýšit materiálové využití komunálních odpadů na 55, 60 a 65 %.

[i] Dobrá praxe - odpadové hospodářství obce Nezvěstice: https://arnika.org/obec-nezvestice

[ii] PAYT: platba podle objemu přistavených nádob (skutečné produkce)

[iii] Odpadové hospodářství obce Dýšina: https://arnika.org/obec-dysina

[iv] Odpadové hospodářství města Kdyně: https://arnika.org/mesto-kdyne

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů