zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Chateau Bzenec vysílají do boje proti špačkům sokoly

06.10.2019
Zemědělství
V Chateau Bzenec vysílají do boje proti špačkům sokoly

Jak ochránit dozrávající hrozny před nálety špačků? V otázce, se kterou si každoročně láme hlavu snad každý vinař, mají v Chateau Bzenec jasno. Známé vinařství, které patří do skupiny BOHEMIA SEKT, chrání svých 35 hektarů vinohradů pod Syrovínem na Hodonínsku s pomocí sokolníka a páru sokolů.

Špačci patří k hlavním nepřátelům vinařů. Během sklizně dokáží bez problémů zničit i celou úrodu hroznů. Zatímco většina vinařů využívá k jejich zaplašení především plynová děla nebo hotaře, v Chateau Bzenec využívají také sokolníka. ,,Jezdím sem hlídat už od roku 2000. Obvykle to trvá tak tři týdny, než se všechny hrozny sklidí," říká Ivan Išpold.

Používání sokolů na vinici je mezi vinaři unikátní, příliš se ale neliší například od ochrany letišť, kde dravci pomáhají plašit hejna ptactva, která by ohrožovala letadla. ,,Vycvičený sokol ve vinici pronásleduje hejno, které pak znervózní a odletí jinam," vysvětluje sokolník a dodává, že se sokoly je potřeba mít větší trpělivost. Ptáci mají svou hlavu a neposlouchají tak bezvýhradně jako třeba psi. ,,Někdy se stane, že se sokol někde posadí a pak přiletí," vysvětluje sokolník. Z tohoto důvodu dravci na sobě mají připevněnou vysílačku, takže i když sokolníkovi zmizí z očí, může sledovat směr jejich letu.

Vinařství Chateau Bzenec, které má sokola i na etiketách svých vín, si tuto ochranu velmi pochvaluje. ,,I když to není příliš obvyklá metoda, je to metoda biologická, která nikoho neobtěžuje, na rozdíl třeba od plynových děl," říká provozní ředitel vinařství Libor Výleta.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí