zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Záblesky z EKOFILMu: Den první

10.10.2019
Ekostyl
Záblesky z EKOFILMu: Den první

V Brně odstartoval nejstarší mezinárodní filmový festival o životním prostředí EKOFILM. Co přinesl festivalový předvečer, a co nabízí první festivalový den, shrnují dnešní tipy.

Již 45. ročník filmového festivalu EKOFILM tradičně otevřela debata na půdě Fakulty sociálních studií o budoucnosti české přírody. Na to, jaký je reálný stav české přírody, a co se nám v její ochraně daří a nedaří, se ptal svých hostů z řad environmentalistů, filmařů, ochranářů i politiků prezident festivalu Ladislav Miko.Průřez debatou přináší krátký sestřih.

Letošní motto Příroda - naše dědictví - znamená, abychom se zamysleli nad tím, že to co jsme dodnes považovali za samozřejmé, vůbec samozřejmé není a měli bychom si toho vážit," vzkázal za organizátory ministr životního prostředí Richard Brabec desítkám lidí, kteří i přes nepřízeň počasí dorazili na zahajovací koncert kapely N.O.H.A. v parku na Moravském náměstí.

První den festivalu nabídne pilotní prohlídku virtuálních světů. Zážitkový program bude celé odpoledne hostit festivalový stan EKOEXPO na Náměstí svobody. Zde si budou moci návštěvníci vyzkoušet VR procházky krkonošskými lukami a přírodou Šumavy z produkce samotného festivalu. Od 13 hodin v kině Scala své brány otevře i virtuální Zoo Brno, která představí první virtuální safari.

Blok čtvrtečních besed odstartuje v 15 hodin diskusí s laureáty Ceny Josefa Vavrouška a čerstvými vítězi cen EKOPUBLIKA. V Otevřené zahradě se představí šestice zajímavých osobnostností napříč generacemi i zaměřením. Mezi jinými Dalibor Dostál, který byl oceněn za přivedení divokých koní, zubrů a praturů do Milovic a Pod Benátecký vrch; nebo brněnská osobnost Fridays for Future Lucie Smolková, která české hnutí reprezentovala na nedávném klimatickém summitu OSN v New Yorku.

Neméně poutavá bude i večerní diskuse Hlas neslyšitelných v EKODÓMu s festivalovým porotcem a oceňovaným dánským filmařem Tomem Heinemannem a česko-novozélandským filmařem Michaelem Havasem. Ti budou mluvit o tom, jak vyburcovat mezinárodní pozornost ke zlepšení kvality života chudých, a chránit tím i životní prostředí.

Bohatý filmový program zpestří účast řady tvůrců, jako je Michal Gálik, který v Otevřené zahradě uvede svůj snímek Wildlife Guards - Sea Turtles o ilegálním obchodu s želvami. Hned po něm diváci získají možnost potkat se s německou režisérkou Karin de Miguel Wessendorf, a to během projekce jejího filmuNepřekročitelná mez - nahlas pro Hambach. Wessendorf natáčela při zásahu 31 000 policistů proti padesátce aktivistů protestující proti těžbě stromů.

Velká scéna univerzitního kina Scala přivítá dvojici slovinských filmařů Matejě Vraniče a Karmena Skornšeka. Jejich počin Ptáci od jezer se vrací nabídne úžasné detaily ze života opeřenců, kteří znovu osídlují prostředí kdysi zpustošené průmyslem. Nebude chybět ani český režisér Vladimír Šimek, který se spolu s dalším z porotců Janem Dungelem zasloužil o vznik snímku Uakari, Humboldtova ztracená opice. Ten vypráví příběh napínavého pátrání v Amazonském pralese po tajemném tvorovi, s nímž se v roce 1800 setkal proslulý cestovatel Alexander von Humboldt.

Kompletní program nabídne web www.ekofilm.cz

foto Pavel Samuel

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí