zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Komunikace vozidel s okolím je základem pro nástup autonomního řízení. Aplikaci, která to umí, už můžete vyzkoušet i u nás!

27.10.2019
Technologie
Doprava
Komunikace vozidel s okolím je základem pro nástup autonomního řízení. Aplikaci, která to umí, už můžete vyzkoušet i u nás!

V čem spočívají hlavní přednosti této novinky se dozvíte z rozhovoru s Kateřinou Krajňák, organizátorkou odborných konferencí z B.I.D. services.

Jiří Vítek pracuje na pozici Senior Product Manager ve společnosti O2, která představuje v rámci evropského projektu C-Roads novou dopravní mobilní aplikaci a vozidlovou jednotku umožňující komunikaci vozidel a infrastruktury.

Mohl byste stručně popsat, jak aplikace spolu s vozovou jednotkou funguje a co všechno umí?

Díky spojení mobilní aplikace a vozové jednotky dokážou auta komunikovat nejen mezi sebou, ale také s dopravními značkami, železničními přejezdy, vozidly záchranného systému nebo semafory. Mobilní aplikace řidiče prostřednictvím mobilního telefonu nebo informačního panelu na palubní desce upozorní na nebezpečí v dopravě, blížící se sanitu nebo na železniční přejezd, kterým bude projíždět vlak.

Na jakém principu funguje spojení mezi aplikací a vozovou jednotkou?

Mobilní aplikace i vozidlová jednotka využívají tzv. hybridní komunikaci, která kombinuje vysokorychlostní mobilní síť a technologii Wifi pro auta. Proměnlivé dopravní značky, servisní auta nebo vozidla IZS vysílají informace do centrálních dopravních systémů, a ty se řidičům obratem objeví v mobilní aplikaci. Ta řidiče upozorňuje například na práce na silnici, pomalu jedoucí nebo stojící automobil, blížící se vozidlo IZS, přednost veřejné dopravy, železniční přejezd nebo i špatné počasí.

Na trhu jsou již mobilní aplikace, které také umí své uživatele informovat o koloně, nebezpečí na silnici nebo o hlídaných semaforech. Čím se odlišuje vaše aplikace?

Informace poskytované systémem C-Roads se opravdu na první pohled můžou zdát podobné tomu, co poskytují některé ,,komunitní" aplikace, kde informace mezi sebou sdílí jednotliví uživatelé, v důsledku se ale může stát, že jste zavaleni spoustou mnohdy protichůdných informací, které se vám objevují na displeji a to důležité, zanikne. Náš systém je postaven na šíření ověřených informací, systému pro validaci manuálně zadaných zpráv a pokročilým systémem pro vyhodnocení důležitosti souběhu mnoha zpráv tak, aby uživatel dostal takovou informaci, která mu zachrání život. Když to shrnu, pracujeme s garantovanými informacemi a pokročilými algoritmy pro doručení významné události uživateli systému.

Co je cílem projektu C-Roads?

Chceme jednoznačně zvýšit bezpečnost na silnicích nejen v České republice, ale i v rámci celé Evropské unie.

Více o aplikaci, včetně možnosti testování se dozvíte na konferenci Čistá mobilita v chytrých městech, dne 14. 11. 2019

Autor: Kateřina Krajňák, manažer konference Čistá mobilita v chytrých městech, B.I.D. services s.r.o.

https://www.i-city.bid/

Foto: Jiří Vítek, Senior Product Manager ve společnosti O2

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí