zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Brně bude třídit plasty a papír poloautomatická linka

04.11.2019
Odpady
Recyklace
V Brně bude třídit plasty a papír poloautomatická linka

Městská společnost SAKO Brno, která má na starosti odpadové hospodářství, postaví ve svém areálu poloautomatickou linku na dotřiďování plastových a papírových odpadů. Do provozu má být uvedená do konce roku 2022 a stát bude 150 milionů korun. Měla by výrazně přispět k lepšímu vytřídění a tedy využití odpadů, je mnohem efektivnější než ruční třídění, uvedl dnes v tiskové zprávě náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL).

"Chceme maximum odpadu materiálově či energeticky využít a zároveň to dělat tak, aby to mělo ekonomický smysl," uvedl Hladík. Linka má být jednou z nejmodernějších v zemi. Automatizaci zajistí optické senzory, které na principu lomu světla umí rozlišit a oddělit různé druhy odpadů. Čistota a kvalita vytříděného materiálu je důležitá pro následné efektivní zpracování. Dále na lince bude podavač odpadu a takzvaný rozdružovač, který bude odpad umisťovat na správné místo, balistický separátor a separátor kovů.

"Díky nové lince vyřešíme i přetrvávající nedostatek pracovníků na ruční třídění, zvýší se počet provozních hodin s rezervou až na tři směny a klíčová je především kvalita třídění," uvedl předseda představenstva Filip Leder (KDU-ČSL). Ruční třídění mají na starosti obvykle vězni. Podle společnosti je však ruční třídění nekvalitní, lidé často chybují. Navíc jich je potřeba hodně.

Navíc se stále zvyšuje s rostoucí životní úrovní množství odpadu. Například plastů Brňané naházeli do žlutých kontejnerů loni třikrát více než v roce 2012.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
22
1. 2021
22.1.2021 - Seminář, školení
Pardubice
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí