zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Gondoliéři v Benátkách oblékli skafandry a čistili Velký kanál

09.11.2019
Odpady
Gondoliéři v Benátkách oblékli skafandry a čistili Velký kanál

Benátští gondoliéři vyměnili v neděli na několik hodin své typické modrobílé oblečení a slaměný klobouk za potápěčský skafandr, aby částečně napravili škody způsobené nezodpovědnými turisty či obyvateli tohoto města na laguně. Ze dna hlavní dopravní tepny italských Benátek, takzvaného Velkého kanálu, vyzdvihli mimo jiné počítačový monitor, fén či dokonce kuchyňskou troubu, informovala dnes agentura AFP.

"Děláme to zdarma pro město, které nám tolik dává," řekl AFP jeden z gondoliér Lorenzo Brunello, jeden z účastníků akce. "Je to úplně jiný svět, našli jsme tam předměty staré řadu let," dodal Brunello. Podle něj se na dně kanálu našly například kazetový přehrávač, stará rádia či různě staré telefony.

Od šesti večer téměř do půlnoci se necelá desítka mužů potápěla nedaleko slavného mostu Rialto v centru Benátek. "Chtěl jsem udělat aspoň něco málo i pro to, abychom na tenhle problém upozornili," uvedl Alessandro Pulese, řidič vodního taxi, které je jedním z dopravním prostředků v Benátkách.

Akce se zúčastnila i starostka Benátek Ermelinda Damianová. Gondoliéry pochválila za "obdivuhodnou iniciativu, která ukazuje jejich lásku k tomuto městu".

Čištění Velkého kanálu v Benátkách, jejichž část je zapsaná na světovém seznamu kulturního dědictví UNESCO, uspořádali gondoliéři letos už po šesté. Při předchozích akcích od února vylovili podle radnice na 2,5 tuny předmětů, včetně pračky, bicyklu či televize.

"Je to místo, kde každý den pracujeme a kde často nacházíme plout u hladiny různý odpad," vysvětlili zrod iniciativy její autoři Stefano Vio a Alessandro Zuffi. Další podobnou akci chystají v Benátkách už za necelý měsíc a pokračovat v nich hodlají i v příštím roce.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí