zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Pozor na toxické vánoční ozdoby! S aplikací Scan4Chem je spotřebitelé odhalí snadněji

07.12.2019
Zdraví
Pozor na toxické vánoční ozdoby! S aplikací Scan4Chem je spotřebitelé odhalí snadněji

Ve vánočních plastových stromcích, ozdobách a osvětlení se našly nadlimitní množství toxických látek. S karcinogeny, alergeny a jinými látkami, které ničí imunitu nebo vývoj mozku se můžeme běžně setkat také v hračkách, oblečení, botách, nábytku, elektronice a dalších produktech. O složení se z etikety přitom nic nedozvíme. Evropská mobilní aplikace Scan4Chem[i] to brzy změní. Už nyní po naskenování čárového kódu umožní zeptat se na obsah rizikových látek přímo výrobce[ii]. Na jejím vývoji pracují evropské úřady s nevládními organizacemi a akademickými pracovníky, za českou republiku se podílí Arnika.

Více informací a odkazy ke stažení najdete na www.scan4chem.cz

Arnika s německými a rakouskými organizacemi otestovala celkem 33 vánočních stromků, ozdob a osvětlení na obsah ftalátů[iii], chlorovaných parafínů[iv], zpomalovačů hoření[v] a olova[vi]. 13 výrobků překračovalo zákonné limity a nikdy se neměly dostat do oběhu. Na českém trhu šlo o vánoční stromek s nadlimitním množstvím chlorovaných parafínů a osvětlení s vysokým obsahem změkčovačů nebo osvětlení s vysokým obsahem ftalátů, chlorovaných parafínů a zpomalovačů hoření. Prodejce stromečku s nejvyšším obsahem toxických látek po upozornění Arniky stáhnul výrobek z nabídky.

,,Zboží nejčastěji obsahuje ftaláty, těžké kovy nebo azobarviva, z nichž mnohé patří mezi karcinogeny. Scan4Chem umožní zákazníkům zeptat se na jejich obsah přímo dodavatelů. Na základě odpovědí nebo dat přímo z aplikace se budou moci informovaně rozhodnout o koupi. Firmy tím budou motivovány vyrábět zboží bez jedovatých látek," vysvětluje Karolína Brabcová z Arniky.

Informaci o škodlivých látkách v koncentraci nad 0,1 % si musí dodavatelé vzájemně sdělovat. Problém je ale v tom, že tato informace se ke spotřebitelům nedostane. O obsahu toxických látek se dozví pouze ten, kdo se s dotazem obrátí na výrobce či prodejce. Na odpověď má dotázaný ze zákona 45 dnů, a pokud výrobek toxickou látku neobsahuje, odpovědět vůbec nemusí. Mobilní aplikací napojená na evropskou databázi to v budoucnu změní. Stačí, aby spotřebitel naskenoval čárový kód výrobku a prostřednictvím aplikace se zeptali přímo dodavatele.

Aplikace pro Android je dostupná na GooglePlay[vii] a pro iPhone na AppStore[viii] a to zcela zdarma. Inspirací se staly aplikace z Dánska a Německa zaměřené na kosmetické produkty. Například německou ToxFox[ix] si stáhlo 1,3 milionů uživatelů, kteří si jejím prostřednictvím denně ověřují bezpečnost více jak 40 tisíc výrobků. Vývoj Scan4Chem vede německá agentura pro životní prostředí Umwelt Bundesamt a zapojilo se do něj 20 organizací ze 13 zemí Evropy[x].

Poznámky pro editory

[i] Evropská databáze pomůže odhalit toxické látky ve zboží, které denně používáme: www.arnika.org/vznika-evropska-databaze-ktera-pomuze-odhalit-toxicke-latky-ve-volne-prodejnych-vyrobcich

[ii] V budoucnu se z čárového kódu dozvíte toxické látky ve spotřebním zboží. Právě probíhá zkušební provoz mobilní aplikace Scan4Chem: www.arnika.org/z-caroveho-kodu-se-dozvite-toxicke-latky-ve-spotrebnim-zbozi-prave-probiha-zkusebni-provoz-mobilni-aplikace-scan4chem

[iii] Více o ftalátech: www.arnika.org/ftalaty

[iv] Více o chlorovaných parafínech s krátkým řetězcem: www.arnika.org/chloralkany-c10-13-sccp

[v] Více o bromovaných zpomalovačích hoření: www.arnika.org/bromovane-zpomalovace-horeni

[vi] Více o olovu: www.arnika.org/olovo

[vii] Aplikace pro Android je dostupná na GooglePlay: https://play.google.com/store/apps/details?id=cz.arnika.askreach.scan4chem

[viii] Aplikace pro iPhone je dostupná na AppStore: https://apps.apple.com/cz/app/scan4chem/id1473814334?l=cs

[x] Více o projektu: www.askreach.eu

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí