zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Hydrologům ČHMÚ vyšel článek v časopise Nature

17.12.2019
Voda
Hydrologům ČHMÚ vyšel článek v časopise Nature

V hlavní větvi prestižního britského časopisu Nature vyšel článek, kde v autorském týmu figurují hydrologové Českého hydrometeorologického ústavu. Tento článek vznikl díky celoevropské spolupráci. Výzkum se zabývá změnami v povodňovém režimu řek a zaměřuje se na jejich možné příčiny vyvolané změnami klimatu.

Česko v autorském týmu (viz Blöschl et al. 2019) reprezentují hydrologové Ondřej Ledvinka (odd. hydrofondu a bilancí) a Miloň Boháč (odd. povrchových vod). Tato spolupráce evropských hydrologů započala sestavením Evropské povodňové databáze (European Flood Database; Hall et al. 2015). Na jejím základě bylo vytipováno několik oblastí, kde dochází ke statisticky významným změnám v povodňovém režimu. Nejprve bylo zjišťováno, zda se posouvá datum typického nástupu ročního průtokového maxima. Tyto výsledky byly již před dvěma lety zveřejněny v americkém časopise Science (viz Blöschl et al. 2017).

V aktuálním článku v Nature, který vyšel 5. září 2019, se autoři zaměřili na samotné změny velikosti povodňových průtoků, jež se snažili vysvětlit faktory majícími zásadní vliv na tvorbu odtoku (srážkové úhrny, teplota vzduchu, vlhkost půdy).

Bylo zjištěno, že v různých částech Evropy dochází k různým změnám v řadách povodňových průtoků ve smyslu růstu a poklesu. Za nimi stojí různé faktory, jejichž podíl se navíc s geografickou polohou liší. Území Česka se z pohledu studie nachází v místech, kde jsou takové změny jen velmi málo pravděpodobné. Avšak pokud nastávají, mají na tom velký podíl změny v půdní vlhkosti, což potvrzuje, že tento jev má smysl na našem území studovat mnohem detailněji. Samotná studie publikovaná v časopise Nature využila totiž datové soubory s poměrně nízkým prostorovým rozlišením, přičemž hydrologická datová základna představovala kalendářní období 1960-2010. V současnosti se uvažuje především o prodloužení těchto zkoumaných datových řad.

Zdroj: ČHMÚ

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí