Pátek, 29. března 2024

Hydrologům ČHMÚ vyšel článek v časopise Nature

Hydrologům ČHMÚ vyšel článek v časopise Nature

V hlavní větvi prestižního britského časopisu Nature vyšel článek, kde v autorském týmu figurují hydrologové Českého hydrometeorologického ústavu. Tento článek vznikl díky celoevropské spolupráci. Výzkum se zabývá změnami v povodňovém režimu řek a zaměřuje se na jejich možné příčiny vyvolané změnami klimatu.

Česko v autorském týmu (viz Blöschl et al. 2019) reprezentují hydrologové Ondřej Ledvinka (odd. hydrofondu a bilancí) a Miloň Boháč (odd. povrchových vod). Tato spolupráce evropských hydrologů započala sestavením Evropské povodňové databáze (European Flood Database; Hall et al. 2015). Na jejím základě bylo vytipováno několik oblastí, kde dochází ke statisticky významným změnám v povodňovém režimu. Nejprve bylo zjišťováno, zda se posouvá datum typického nástupu ročního průtokového maxima. Tyto výsledky byly již před dvěma lety zveřejněny v americkém časopise Science (viz Blöschl et al. 2017).

V aktuálním článku v Nature, který vyšel 5. září 2019, se autoři zaměřili na samotné změny velikosti povodňových průtoků, jež se snažili vysvětlit faktory majícími zásadní vliv na tvorbu odtoku (srážkové úhrny, teplota vzduchu, vlhkost půdy).

Bylo zjištěno, že v různých částech Evropy dochází k různým změnám v řadách povodňových průtoků ve smyslu růstu a poklesu. Za nimi stojí různé faktory, jejichž podíl se navíc s geografickou polohou liší. Území Česka se z pohledu studie nachází v místech, kde jsou takové změny jen velmi málo pravděpodobné. Avšak pokud nastávají, mají na tom velký podíl změny v půdní vlhkosti, což potvrzuje, že tento jev má smysl na našem území studovat mnohem detailněji. Samotná studie publikovaná v časopise Nature využila totiž datové soubory s poměrně nízkým prostorovým rozlišením, přičemž hydrologická datová základna představovala kalendářní období 1960-2010. V současnosti se uvažuje především o prodloužení těchto zkoumaných datových řad.

Zdroj: ČHMÚ

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů