zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Za pokácení mohutného dubu, v němž sídlila zimující kolonie chráněných netopýrů, padly pokuty

12.12.2019
Příroda
Šlendryján
Za pokácení mohutného dubu, v němž sídlila zimující kolonie chráněných netopýrů, padly pokuty

V lednu 2019 byl v parku Petra Bezruče v Bohumíně pokácen mohutný dub letní, v němž se nacházela zimující kolonie netopýrů. Všechny druhy netopýrů žijící na území České republiky jsou chráněny, proto případ řešili inspektoři z oddělení ochrany přírody České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Ostrava. Ti po provedeném správním řízení uložili městu Bohumín jako zadavateli kácení pokutu 250 tisíc korun a zhotoviteli kácení, fyzické podnikající osobě, pokutu 35 tisíc korun. Obě pokuty jsou od 12. listopadu 2019 pravomocné.

,,Došlo ke škodlivému zásahu do přirozeného vývoje zhruba 50 jedinců netopýrů rezavých a jednoho netopýra hvízdavého, a to rušením a zničením jejich užívaného sídla, dubu o obvodu kmene 355 centimetrů," řekl Karel Kozubek, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Ostravě. Při stanovení výše pokut inspektoři přihlédli mj. k tomu, že město jako subjekt veřejné správy by mělo být ostatním vzorem v dodržování právních předpisů, neboť právě přístup subjektů veřejné správy zpravidla považuje veřejnost za správný a nezřídka se jím řídí. Dále také k tomu, že osoba, která předmětný dub fyzicky pokácela, jednala na základě zadání a nebyla tak iniciátorem přestupkového jednání, tudíž je její odpovědnost za provedený škodlivý zásah výrazně nižší, než odpovědnost města Bohumín.

Město zadalo zhruba u 20 dřevin, na kterých byl zjištěn výskyt dřevokazných hub, dutin apod. provedení tahových zkoušek. Těmi bylo vyhodnoceno šest dubů jako potenciálně nebezpečných svému okolí. Jejich kácení pak město oznámilo, ale v lednu 2019, při kácení druhého stromu bylo nutné skončit, protože uvnitř dutiny byla zjištěna zimní kolonie netopýrů. Ze stromu zůstalo ponecháno jen torzo o výšce cca 5 metrů, přivolaní členové spolku ORCUS Bohumín část kmene zakryli termofólií a zajistili před vniknutím predátorů. V březnu byly po dlouhodobém oteplení krycí plachty odstraněny. Část netopýrů už byla částečně probuzena. Na konci března byla provedena poslední prohlídka dutinovou kamerou a netopýři už tam nebyli. ,,Odpovědnost na protiprávním jednání nese převážně město Bohumín, protože mělo k dispozici dostatek informací o výskytu netopýrů v parku Petra Bezruče, navíc vzhledem k přítomnosti dutin a trhlin nešlo přítomnost netopýrů vyloučit," uvedl Kozubek.

z pokáceného mohutného dubu zůstalo ponecháno jen torzo o výšce cca 5 metrů

Zdroj: ČIŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí