Úterý, 19. března 2024

Město Dobřany provozovalo kompostárnu v rozporu se zákonem. Dostalo pokutu 100 tisíc korun

Město Dobřany provozovalo kompostárnu v rozporu se zákonem. Dostalo pokutu 100 tisíc korun

Inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP) z Oblastního inspektorátu v Plzni uložili pokutu 100 tisíc korun Městu Dobřany za velmi závažné porušování zákona o odpadech v kompostárně, kterou provozovalo v areálu sběrného dvora.

Inspektoři při kontrole v září 2019 zjistili, že provozovatel výrazně překročil povolenou kapacitu zařízení. ,,Ta byla 250 tun biologicky rozložitelných odpadů, ale v době naší kontroly bylo v kompostárně o 151 tun více, tedy přes 60 procent nad limit," uvedla Petra Horčicová, ředitelka Oblastního inspektorátu ČIŽP v Plzni.

Město v období od ledna 2018 do doby kontroly v září 2019 zásadním způsobem nedodržovalo proces kompostování schválený v provozním řádu. Nebyla měřena teplota, nebylo prováděno překopávání ani vlhčení. Provozovatel nedělal kontroly hotového kompostu, ani nevedl evidenci vydaného. ,,Předepsaná teplota a vlhkost je přitom základní podmínkou průběhu správného kompostovacího procesu. Dobu, po kterou probíhalo technologicky neřízené zpracovávání odpadu, považujeme za velmi dlouhou a vyhodnotili jsme ji jako přitěžující okolnost při stanovování výše pokuty," řekla Horčicová.

Inspektoři také zjistili, že kompostárna není označena informační tabulí, jak stanovuje vyhláška a provozní řád. Nebylo také dodržováno množství odpadů v jedné zakládce. ,,Místo 15 tun v jedné zakládce byl veškerý biologicky rozložitelný odpad v zařízení, tedy 401 tun, na dvou hromadách," popsala Horčicová.

V neposlední řadě provozovatel nepodal úplné a pravdivé hlášení o produkci a nakládání s odpady v zařízení za rok 2018. V hlášení například uvedl, že odpady byly přijímány pouze od města z údržby zeleně, ve skutečnosti byly do zařízení dováženy i odpady od občanů.

Město Dobřany proti pokutě nepodalo odpor, sankce je od 24. prosince pravomocná.
vyzaduji

vyzaduji

vyzaduji

Zdroj: ČIŽP

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů