zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vyhozené funkční elektrospotřebiče v Brně předají novým majitelům

09.02.2020
Odpady
Recyklace
Zpětný odběr
Vyhozené funkční elektrospotřebiče v Brně předají novým majitelům

Brňané se nyní mohou zbavit funkčního, ale již nepotřebného elektrospotřebiče tak, že jej odvezou do sběrného dvora v Jílové ulici. Městská společnost SAKO Brno zahájila projekt Jsem zpět! se společností Elektrowin a cílem je snížit množství odpadu tím, že spotřebiče mohou najít dalšího majitele a prodlouží se jejich životnost, uvedla v tiskové zprávě mluvčí firmy Sako Aneta Bublová.

Spotřebiče po odevzdání zkontroluje servisní technik, který odpovídá za jejich bezpečnost. Novým majitelem se poté stane některá z charitativních organizací. "Patří mezi ně dětské domovy, azylové domy, Armáda spásy, Sdružení Práh Brno a další," uvedla Bublová.

Pokud už spotřebič funkční nebude, předá jej Sako do zařízení, které se zabývá recyklací materiálů. Obvykle lze využít až 90 procent starého přístroje pro výrobu nového.

V Brně funguje několik projektů, které mají zamezit masivnímu vyhazování funkčních věcí. Na šesti sběrných střediscích funguje projekt Re-use. Lidé tam mohou odložit věci, které už doma nepotřebují, a kdokoliv si je může za symbolickou cenu koupit. Výtěžek z prodeje míří na veřejnou sbírku Květiny pro Brno. Z ní se platí výsadba a údržba květinových záhonů ve městě.

Dalším projektem je Re-nab zaměřený na sběr nábytku. Existuje i projekt Retro-Use, jehož cílem je shromažďovat věci vyrobené před rokem 1989 a které pak mohou využít různé kulturní instituce jako muzea či divadla.

"Podstatou projektů je změnit nákupní chování společnosti. Díky projektům šíříme myšlenku omezení konzumu a spotřeby a vedeme občany k tomu, aby se zamysleli nad nutností výměny starých věcí a nakupování nového zboží. S tím jde ruku v ruce pozitivní dopad na životní prostředí," řekl předseda představenstva Filip Leder. Zájem lidí darovat nepotřebné předměty každým rokem roste. Zájem o ně mají především studenti a mladé rodiny, ale také umělci či organizátoři různých osvětových akcí, dále například lidé při vybavování kavárny, pořádání festivalu, při výběru předmětů do muzeí či divadel.

Už vím, kam s ním!
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí