zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Lidé v Bruntále budou pomáhat s výsadbou lesa

09.02.2020
Les
Lidé v Bruntále budou pomáhat s výsadbou lesa

Obyvatelé Bruntálu budou opět pomáhat při obnově městského lesa zdecimovaného kůrovcem. Stromy budou pod vedením Technických služeb Bruntál vysazovat v dubnu. Kůrovcová kalamita zasáhla většinu městských lesů, nyní je už ale podle expertů na ústupu. ČTK to řekla Zuzana Pršalová z tiskového odboru města.

Městské lesy zabírají plochu o rozloze 342 hektarů. Kůrovcová kalamita je podle mluvčí zasáhla v maximálním možné rozsahu. Postižena byl celá jejich výměra. Od roku 2016 muselo být vytěženo přes 60.000 metrů krychlových dřeva. Většinou šlo o dřevo napadené kůrovcem, z menší části šlo o stromy poničené větrem.

"Kulminace kůrovcové kalamity již proběhla v předchozích letech a v současnosti se majitel soustřeďuje na vytěžení zbytků lesních porostů," popsala aktuální situaci Dagmar Staňková ze společnosti TS Bruntál, která má městské lesy ve správě.

Současně se podle ní pracuje na obnově lesů. Znovu bylo zalesněno 141 hektarů. Nové lesy budou oproti původním, převážně smrkovým, různorodější. Podle Staňkové jsou sazenice vybírány především podle podmínek v místě výsadby. Velký vliv má ale také nabídka sazenic, kterých je nedostatek.

Pomoci při sázení nových městských lesů mohla v předchozích letech také veřejnost. Dobrovolníci například vloni v květnu vysadili poblíž jezírka ve směru na Milotice nad Opavou 2000 sazenic buků. Akce Vysázejme bruntálský les bude letos pokračovat. Veřejné sázení by mělo být v dubnu.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí