zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Copernicus: Díky opatřením proti šíření viru je čistší ovzduší

19.03.2020
Ovzduší
Copernicus: Díky opatřením proti šíření viru je čistší ovzduší

Opatření zavedená v Itálii v souvislosti s šířením nového typu koronaviru vedla k výraznému zlepšení kvality ovzduší. Informovali o tom odborníci z evropského programu Copernicus, který monitoruje životní prostředí. Změny jsou patrné především na severu Itálie, který patří ke světovým oblastem, jež byly pandemií nového koronaviru postiženy nejvíce. Od poloviny února se tam koncentrace oxidu dusičitého snižuje o deset procent týdně.

"Satelitní pozorování zjistilo náhlé snížení lidské aktivity v severní Itálii. Oblast, která běžně vykazuje husté povrchové znečištění oxidem dusičitým (NO2), zaznamenala postupný trend snižování koncentrace NO2 asi o deset procent týdně během posledních čtyř až pěti týdnů," uvedli v tiskové zprávě experti z programu Copernicus, na jehož provozu se podílejí Evropská unie a Evropská kosmická agentura (ESA).

Příkladem města, kde se ovzduší výrazně zlepšilo, je podle programu Copernicus Milán. "Zatímco během prvních pěti týdnů roku žádný jasný trend patrný není, od šestého týdne dále pozorujeme trend mírného poklesu. Průměrné koncentrace NO2 se v lednu pohybovaly kolem hodnoty 65 mikrogramů na metr krychlový, v únoru již poklesly na 45 mikrogramů na metr krychlový a v první polovině března dosahovaly hodnoty přibližně 35 mikrogramů na metr krychlový," píší vědci podílející se na programu Copernicus. "Podobné klesající trendy se vyskytují i v dalších městech v severní Itálii, jako je Turín nebo Bergamo."

V Itálii se již koronavirem nakazilo 27.980 lidí a 2158 jich na nemoc COVID-19 zemřelo. Země tak má druhý nejvyšší počet infikovaných po Číně, odkud se nový typ koronaviru začal do světa šířit. Více než polovina nakažených je ze severoitalské Lombardie. Italské úřady přijaly v reakci na pandemii přísná opatření, včetně omezení dopravy, uzavření škol, restaurací, barů, muzeí a dalších zařízení. "Jsme přesvědčeni, že snížení emisí, kterého jsme svědky, souvisí s karanténními opatřeními v Itálii, jejichž důsledkem je méně dopravy i průmyslových aktivit," uvedl Claus Zehner z programu Copernicus.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí