zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

MŽP: Firma uvedla nepravdivé údaje kvůli licenci na elektroodpad

31.03.2020
Šlendryján
Zpětný odběr
MŽP: Firma uvedla nepravdivé údaje kvůli licenci na elektroodpad

Společnost REMA Systém uvedla nepravdivé údaje, aby splnila podmínky licence k provozování kolektivního sběru elektroodpadu. Vyplývá to z vyjádření ministerstva životního prostředí. Podmínky vyžadují provozovat sběrné místo v každé obci nad 2000 obyvatel. V některých z těchto obcí společnost uváděla jako sběrné místo poštu. S Českou poštou má ale jen smlouvu na bezplatné posílání vysloužilých spotřebičů v balících. Od České inspekce životního prostředí za to REMA dostala pokutu. REMA uvedla, že pokutu dostala neoprávněně, nejprve proti ní podala námitku a pak ji napadla žalobou.

REMA na svých stránkách v seznamu sběrných míst v některých případech odkazovala na pobočky České pošty. Na nich mohou ale lidé pouze odeslat tzv. RE:balík. "Česká pošta má se společností REMA Systém uzavřenu dohodu o poskytování služby vnitrostátní obyčejné zásilky... Neznamená to tedy, že by pobočky pošty fungovaly jako sběrná místa, ale dohoda umožňuje klientům odeslat zásilky s elektroodpadem zdarma na adresu uvedené společnosti," řekl ČTK mluvčí pošty Matyáš Vitík. Pošta podle něj ani v současnosti o zřízení sběrných míst na pobočkách neuvažuje.

Služba podle ministerstva životního prostředí může být pouze doplňkem k vybudované síti míst zpětného odběru. "Z důvodu nedostatečné sběrné sítě již Česká inspekce životního prostředí udělila v minulosti společnosti Rema Systém pravomocnou pokutu a MŽP udělilo nápravné opatření na zahuštění sběrné sítě firmě REMA Battery, která sdílí s REMA Systémem sběrnou síť na základě vzájemného smluvního vztahu," dodal Ondřej Charvát z tiskového oddělení MŽP.

REMA Systém je podle mluvčí Pavly Svobodové přesvědčena, že bylo napadené rozhodnutí vydáno v rozporu s právními předpisy a spočívá na nesprávném posouzení. "Též řízení, které jeho vydání předcházelo, bylo vedeno v rozporu s právními předpisy, v důsledku čehož byla REMA Systém přímo krácena na svých právech. Naše společnost je přesvědčena, že se inspekce i ministerstvo dopustilo nesprávného právního posouzení věci, v důsledku čehož je rozhodnutí nesprávné a tím i nezákonné," řekla ČTK.

Současná právní úprava podle ministerstva prakticky neumožňuje odebrat kolektivním systémům pro oelektrozařízení oprávnění k činnosti. Ministerstvo v nově připravované legislativě proto věcně navrhuje změny, které by měly situaci řešit.

Síť sběrných míst REMA chce přitom na základě smlouvy využívat další společnost w3es, která je s REMA personálně propojena. Společnost žádá o licenci pro kolektivní sběr elektrodpadu na ministerstvu životního prostředí. "Správní řízení probíhá a nelze tak zveřejňovat žádné detaily z žádosti či další skutečnosti z řízení," uvedlo k tomu MŽP.

REMA Systém uvádí, že v rámci své sběrné sítě disponuje více než 20.000 místy zpětného odběru. Odhadovaná míra zpětného odběru podle ní loni dosáhla 80 procent.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí